Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2017, 12:56

Od farmafirmy pýtajú späť milióny požičané z tunelovanej českej nebankovky

Podnikateľovi známemu z kauzy s prepredajom štátnych emisií krachuje farmaceutický biznis. Pre nesplatený niekoľko miliónový úver z vytunelovanej českej záložne.

Od farmafirmy pýtajú späť milióny požičané z tunelovanej českej nebankovky
Zdroj: Vulm

Ako projektový manažér obchodníka s teplým vzduchom Interblue Group vybavil pre fabriku Milenium Trading, ktorá v Lučenci mení plasty späť na ropu a prerába pri tom milióny, zvláštnu pôžičku vo výške 6,5 milióna eur. Pre svoju farma firmu Vulm SK z Modry zase podnikateľ Rastislav Bilas získal vyše 4,7 milióna eur z vytunelovanej českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) Praha.

Opačným smerom ale splátky neposielal. Vulm SK totiž svieti na dlhom zozname dlžníkov českej záložne, ktorí si požičali a nesplatili ani cent. Začiatkom februára pritom Vulm SK zmenila majiteľa i názov. A pod novým názvom BENE Pharma žiada súdy o škrtanie svojich dlhov. „Okresný súd Prešov začína reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi BENE Pharma,“ píše v rozhodnutí súd.

Jediným spoločníkom firmy, ktorá žiada súdy o ochranu pred veriteľmi, je prešovská Bene Group patriaca košickým podnikateľom Miroslavovi Tajtákovi a Vitalijovi Ivanovovi. S novými vlastníkmi bývalej firmy Rastislava Bilasa sa HN nepodarilo spojiť.

Tajták v minulosti figuroval v spoločnosti Interfernex, ktorá v roku 2002 kúpila od košických VSŽ lyžiarske stredisko Kojšovská hoľa. Interfernex pracovala s ruským kapitálom a istý čas bola jej konateľkou politička SNS Anna Belousová-Malíková.

Nie je to ale po prvý raz, čo sa pri prevode majetkových podielov stretli Bilas a Tajták. Koncom roka 2014 prebral Tajták s ďalšími Košičanmi po bilasových firmách BTS Consult a BTS & Partners prešovskú spoločnosť BTS Real, ktorú obratom premenovali na Tovid.

Hrozba konkurzu

Žiadosťou o ochranu pred veriteľmi dosiahol výrobca piluliek, výživových doplnkov, gélov či roztokov BENE Pharma prerušenie konkurzného konania. Rozpredaj jeho majetku totiž žiada Credis Invest Alfa z Bratislavy. Tá postúpením z likvidačnej podstaty po MSD získala voči Bilasovej Vulm

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.