Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2017, 13:09 Aktualizované dňa 08.03.2017 o 11:01

Megaprojekt v Snine kopíruje osud fabriky z emisného obchodu tisícročia

Technologický megaprojekt v Snine, dotovaný z eurofondov a štátneho rozpočtu vo výške 11,7 milióna eur, sa nikdy nerozbehol. Recyklačné centrum na plasty krach odvracia pokusom o zoškrtanie záväzkov, štát od firmy pýta milióny.

Megaprojekt v Snine kopíruje osud fabriky z emisného obchodu tisícročia
Zdroj: TASR/OLO

Keď envirorezort pod taktovkou SNS z čias prvej Ficovej vlády prerozdeľoval eurodotácie, spomedzi všetkých žiadateľov zinkasovali sumu vyššiu ako 10 miliónov eur iba dve súkromné firmy. Ide pritom o suverénne najväčšie nenávratné financie naliate do spracovania odpadov mimo verejného sektora v histórii Slovenska.

Technologicky unikátne megaprojekty dovtedy úplne neznámych spoločností Milenium Trading v Lučenci a J&M Consulting v Snine mali Slovensko v odpadovom hospodárstve vystreliť k európskej špičke. Namiesto toho sa zmenili na nočnú moru postavenú z európskych peňazí.

Od spoločnosti PWR – Plastic waste recycling, predtým známej ako Milenium Trading z emisnej kauzy Interblue, totiž štát pýta nazad takmer 14 miliónov eur. A rovnako postupuje v prípade sninskej továrne, ktorá mení staré plasty na nové.

„Dôvodom odstúpenia je nesplnenie zmluvných povinností obchodnou spoločnosťou Recycentrum, predtým J&M Consulting. V zmysle týchto porušení je prijímateľ povinný vrátiť sumu vo výške asi 11 miliónov eur,“ tvrdí pre HN hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák. Príbehy oboch firiem sa pritom v mnohom podobajú.

Nikdy sa poriadne nerozbehli, financovanie výstavby ich fabrík je zahalené rúškom tajomstva, medzičasom zmenili názvy, aktuálne v spoločnostiach prebieha odpisovanie dlhov, a od oboch štát žiada vrátenie financií z eurofondových a verejných zdrojov. Zo zistení HN totiž vyplýva, že v podniku na premenu plastov na východe Slovenska skončila časť peňazí z nevrátených a nikdy nesplatených pôžičiek z vytunelovanej českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo.

Vyrábala dlhy, skončila pod ochranou pred veriteľmi

Fabrika v Snine

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.