15.03.2017, 13:05 Aktualizované dňa 15.03.2017 o 14:11

Tieň padlej záložne z Česka padá na východ Slovenska

Podľa zistení HN sa v Prešove vo firmách z rovnakej adresy stratili milióny eur požičané z vytunelovanej českej záložne Metropolitní spořitelní družstvo.

Stratonixdale SK zhltla viaceré firmy, ktoré si z tunelovanej kampeličky MSD požičali, ale peniaze nikdy nevrátili.
Zdroj: HN

Pád českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo koncom roka 2013 bol jedným z najväčších finančných krachov v histórii Česka. Kampelička mala povesť konsolidovanej záložne overenej trinástimi rokmi podnikania v investičnom biznise. Ponúkala najvyššie úroky na trhu a jej zdroje tvorili vklady 14-tisíc klientov.

Na jej následnú sanáciu tamojší Fond poistenia vkladov vynaložil okolo 445 miliónov eur. Peniaze z družstva sa totiž stratili. Predovšetkým kvôli pochybným úverom. Cez nastrčené firmy a ich fiktívne podnikateľské plány mala podľa vyšetrovateľov vyťahovať organizovaná skupina desiatky miliónov eur, a to tromi vetvami – českou, slovenskou a ázijskou.

Systematické tunelovanie vkladov sporiteľov cez riadenú sieť prostredníkov ako prvý odhalil a opísal taliansky investigatívny novinár Antonio Papaleo. Papaleovi sa totiž podarilo preniknúť do jednej z vetiev kriminálnej skupiny pod falošnou identitou.

Žaloba na manažment

Prípad síce stále zamestnáva protikorupčných detektívov, ale od polovice februára čelí kauza tunelovania Metropolitního spořitelního družstva pojednávaniam pred súdmi. „Konanie je vedené Vrchným štátnym zastupiteľstvom v Prahe. Ja zastupujem iba obžalobu na Mestskom súde v Prahe v rámci takzvanej hongkonskej vetvy,“ hovorí pre HN štátna zástupkyňa Daniela Smetanová, ktorá podala obžalobu za vytunelovanie kampeličky na celkovo 17 ľudí – najužší manažment MSD a ďalších sprostredkovateľov.

Slováci medzi nimi nefigurujú. Pred súd postavená skupina pritom mala organizovane zaisťovať, aby zo záložne postupne odtieklo na účty do Hongkongu zhruba 35 miliónov eur.

Tie sa následne stratili v bezhotovostnom styku napríklad v Dubaji. Mená tých, ktorí stoja na vrchole pyramídy, sa dosiaľ vyšetrovateľom zistiť nepodarilo.

Nenávratné financie

HN v rámci analýzy verejne dostupných dokumentov mapujú osud financií, ktoré z vytunelovanej českej nebankovky MSD zakotvili na Slovensku. A opačným smerom sa už nevrátili. V zozname dlžníkov zostavenom konkurzným správcom Ivom Halom svieti celkovo päť slovenských firiem.

Štyri z nich – Epona SK, Corvus Pro, PKL Drevoexport a Cog.er.s – sídlili pôvodne na rovnakej prešovskej adrese – Pri mlyne 5. Zo zistení HN vyplýva, že takmer u všetkých prijímateľov úverov, s výnimkou spoločnosti Vulm SK aktuálne premenovanej na Bene Pharma, nemal byť dodržaný účel úverov, ich ručenie malo byť nedostatočné a financie sa z pôvodného príjemcu pôžičky mali vyvážať do personálne prepojených a spriaznených firiem.

Drvivá väčšina z neprehľadnej siete firiem prešla v krátkom časovom slede viacerými zmenami názvov, majiteľov i sídla, alebo zanikli. Spomínaná pätica firiem si priamo z MSD požičala dokopy viac ako 17 miliónov eur.

Dlžné úroky a sankčné poplatky túto sumu zvyšujú o ďalšie milióny eur. Slováci pritom priamo i nepriamo zakladali firmy aj v susednom Česku.

Na investičné plány si z MSD p

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.