Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2017, 00:00

V Košiciach sa stratili milióny eur zo záložne

Hospodárske noviny prinášajú príbeh peňazí z najväčšieho finančného krachu v histórii Česka, ktoré skončili na východe Slovenska.

V Košiciach sa stratili milióny eur zo záložne
Zdroj: Reuters

Na Slovensku sa pred šiestimi rokmi potichu rozvíjala nová obchodná sieť s lacnými nápojmi. Značka Drink Point expandovala veľmi rýchlo. Z úplnej nuly vyrástla na veľký reťazec predajní.

Do júna 2011 ich totiž otvorila dokopy 15 a v raste mala pokračovať. Obchody síce nemali jednotný koncept, ale zato ponúkali najlacnejší alkohol široko-ďaleko. Rozrastajúci sa reťazec podporoval a zásoboval spriaznený distribútor nápojov z Toplimo Východ z Košíc.

Maloobchodný biznis následne prebral partnerský topoľčiansky výrobca nealka a minerálok Toplimo, ktorý sa preto vo februári 2012 premenoval na Drink Point. Skupina nápojových firiem spadala do investičného portfólia košického zoskupenia Skyside.

Investičná šťuka z východu Slovenska pritom na počkanie ohlasovala miliónové investície do rôznych rýchloobrátkových segmentov – piva, minerálok, limonád či alkoholu. Začiatkom novembra 2012 však jej maloobchodnú sieť Drink Point zasiahol nečakaný koniec.

Predajne bleskovo pozatvárala a z podnikania sa úplne stiahla. Neúspechy či krachy síce patria k biznisu, ale spôsob, akým firma odišla z trhu, vzbudzuje z dnešného pohľadu pozornosť. Čo má teda spoločné nečakaný pád siete Drink Point s kauzou vytunelovanej českej kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo (MSD), ktorá stále zamestnáva protikorupčných detektívov?

Na začiatku česká Toplimo
Práve táto nebankovka z Brna totiž v júni 2012, pár mesiacov pred jej koncom, požičala českej dcére akciovej spoločnosti Drink Point približne 3,5 milióna eur na financovanie jej rozvojových plánov. Podnikateľský zámer firmy Toplimo CZ počítal s otvorením a prevádzkou celej stovky nových obchodov s lacnými alkoholickými a nealkoholickými nápojmi pod hlavičkou Drink Point.

Toplimo CZ svoje dlhy voči MSD nikdy nevrátila. Jej konateľ Martin Holub, ktorý je aktuálne predsedom predstavenstva stavebnej spoločnosti raziacej najdlhší diaľničný tunel na Slovensku, na otázky HN neodpovedal. Zdôvodnil to tým, že sa ho netýkajú, keďže skutočnosti okolo nikdy nesplateného úveru z MSD „mali nastať po jeho odchode z Toplimo“.

Výpisy z obchodných registrov a úverové zmluvy však hovoria opak. Holub je konateľom českej Toplimo nepretržite od založenia spoločnosti v roku 2006 až po súčasnosť. Zároveň od novembra 2004 do decembra 2013 zastával rôzne funkcie v predstavenstve slovenskej Toplimo, neskôr premenovanej na Drink Point. HN majú v redakcii na nahliadnutie celú úverovú dokumentáciu popisujúcu podozrivé finančné toky peňazí z nikdy nesplateného úveru od MSD.

Na otázky HN nereagovala ani košická private equity skupina Skyside Slovakia. V jej čele ako vedúci partner stojí už od vzniku košický finančník Maroš Škorec, ktorý pred dvomi mesiacmi požiadal súdy o osobný bankrot. Skupina Skyside pritom s médiami už dlhší čas nekomunikuje. Medzičasom sa totiž rozpadla a skončila v konkurze.

Roztočili kolotoč pôžičiek
Podľa oslovených odborníkov na finančné operácie, ktorí nechcú byť menovaní, prípad vykazuje podobnosť so schémami využívanými pri úverových podvodoch. Začiatkom júna 2012 podpísala česká kampel

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.