06.05.2017, 12:30

Mecom patriaci Pente opäť čelí sporu s Ukrajincami. Chcú dostať firmu pred súd

Spoločnosť Mekom Ukrajina z Kyjeva tlačí humenský mäsokombinát Mecom Group pred konkurzný súd. Bývalý obchodný partner pritom hrozí podniku finančníkov z Penty bankrotom už po druhý raz za posledný polrok.

Mecom
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Najväčší mäsokombinát na Slovensku s vyše 900 zamestnancami stojí v priebehu posledných šiestich mesiacov pred súdmi v rovnakom obchodnom spore už po druhý raz. Rozpredaj majetku humenskej spoločnosti Mecom Group patriacej investičnej skupine Penta totiž opätovne žiada jej bývalý obchodný partner z Východu Európy - Mekom Ukrajina.

„Súd začína konkurzné konanie voči dlžníkovi Mecom Group,“ konštatuje v rozhodnutí prešovský okresný súd. Zo zdôvodnenia súdu vyplýva, že proces sa štandarne skladá z dvoch krokov. Najprv súd skúma, či konkurzný návrh obsahuje všetky zákonom stanovené náležitosti. Ak áno, súd následne rozhodne o začatí konkurzného konania. V tejto fáze sudca nezisťuje finančnú situáciu dlžníka. Tú skúma až v druhom kroku, ktorý bude nasledovať.

Kyjevská spoločnosť Mekom Ukrajina sa so Slovákmi sporí o peniaze za distribúciu tovaru na Ukrajine a má si údajne uplatňovať sankcie vyplývajúce zo zrušeného kontraktu. HN sa so zástupcami Mekom Ukrajina skontaktovať nepodarilo.

Akékoľvek záväzky voči ukrajinským mäsiarom podnik z Humenného odmieta. "Ide o absolútne neoprávnenú snahu spoločnosti Mekom Ukrajina dostať sa k neexistujúcej pohľadávke voči spoločnosti Mecom Group. Tento návrh ukrajinskej spoločnosti teda vnímame ako vedomú snahu poškodiť našu spoločnosť," hovorí pre HN hovorca skupiny Penta Gabriel Tóth s tým, že vzniknutú situáciu považuje mäsokombinát za absurdnú.

Raz už Ukrajinci neuspeli

Koncom vlaňajška totiž ten istý súd konkurzné konanie voči výrobcovi mäsových pochutín z Humenného zastavil. Odvolanie ukrajinskej firmy Mekom proti tomuto rozsudku následne odmietol i krajský súd. Prečo sa s tou istou pohľadávkou distribútor mäsových výrobkov z Kyjeva znova obracia na slovenské súdy, sa HN zistiť nepodarilo.

Identická sitácia totiž nastala v októbri 2016, kedy sa Mekom Ukrajina po prvýkrát s konkurzným návrhom obrátila na Okresný súd v Prešove. Na prieskumné pojednávanie o finančnej kondícii najväčšieho slovenského spracovateľa mäsa sa následne vlani v decembri dostavili iba zástupcovia slovenského Mecomu.

Humenčania vtedy súdu preukázali svoju platobnú schopnosť. „Finančný majetok našej spoločnosti vo výške 9 967 290 eur mnohonásobne prevyšoval záväzky spoločnosti po splatnosti. Súd preto dňa 8. decembra 2016 na pojednávaní toto konanie zas

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.