MecomTASR/Milan Kapusta
StoryEditor

Mäsokombinát Mecom odmieta hrozbu bankrotu, investuje do modernizácie

07.10.2016, 18:14
Autor:
TASRTASR
Riaditeľ Mecom Group ubezpečil, že firma je v dobrej ekonomickej situácii a tržby tento rok presiahnu 100 miliónov eur.

Spoločnosť Mecom Group zaoberajúca sa spracovaním mäsa a výrobou mäsových výrobkov je v dobrej ekonomickej situácii a začatie konkurzného konania je snahou bývalého obchodného partnera dostať sa k neexistujúcej pohľadávke. Uviedla to v reakcii na medializované informácie o tom, že firma má problémy a hrozí jej bankrot.

Prešovský okresný súd začal koncom septembra konkurzné konanie, v rámci ktorého bude skúmať, či spoločnosť spĺňa predpoklady, aby na ňu bol vyhlásený konkurz. Návrh podala firma Mekom Ukrajina, ktorá sa s najväčším mäsokombinátom na Slovensku sporí o peniaze za distribúciu tovaru na Ukrajine. Informáciu priniesol denník Sme.

"Sme absolútne presvedčení, že súd v zákonnej lehote rozhodne o zastavení konkurzného konania," povedal pre TASR generálny riaditeľ Mecom Group Ladislav Čechovič.

Denník poukázal na to, že Mecom Group v minulosti vlastnil 51 % firmy Mekom Ukrajina, ale v roku 2014 predal svoj podiel podnikateľovi Václavovi Nedvědovi. Ten tvrdí, že majiteľom už nie je, spoločnosť však naďalej zastupuje. Návrhom na súd chce podľa vlastných slov vymôcť od mäsokombinátu peniaze za porušenie zmluvy o distribúcii produktov na Ukrajine. Má ísť o niekoľko miliónov eur.

"Mecom Group prostredníctvom firmy Mekom Ukrajina distribuoval svoje produkty tu na Ukrajine, neskôr obmedzil sortiment a následne dodávky úplne zastavil aj napriek platnej zmluve. Potom sme zistili, že spoločnosť buduje distribúciu na Ukrajine napriamo, ibaže aj na toto zmluva medzi spoločnosťami pamätala a, žiaľ, jediným východiskom bolo obrátiť sa na súd," zdôvodnil Nedvěd pre Sme.

Spoločnosť to považuje za neoprávnenú snahu Mekom Ukrajina dostať sa k z jej pohľadu neexistujúcej pohľadávke voči nej. „Odmietame akékoľvek obvinenia zo strany tejto spoločnosti, ktoré sa týkajú minulej spolupráce. Zdôrazňujeme, že spoločnosť Mekom Ukrajina nedisponuje žiadnou pohľadávkou, ktorá by jej bola priznaná súdom alebo akýmkoľvek iným správnym orgánom. Naopak, sami voči nej evidujeme pohľadávky za nezaplatený tovar v stovkách tisíc eur,“ upozornil Čechovič.

Mecom Group patrí investičnej skupine Penta. Spoločnosť podľa Sme dlhodobo vytvárala stratu, jej tržby rastú až posledné štyri roky a minulý rok dosiahli 98 miliónov eur. Jej riaditeľ ubezpečil, že firma je v dobrej ekonomickej situácii a tržby tento rok presiahnu 100 miliónov eur.

"Objem finančného majetku spoločnosti významne prevyšuje všetky jej záväzky. Navyše sme v roku 2015 investovali do modernizácie závodov 5 miliónov eur a v roku 2016 ďalších 5 miliónov eur. Aj tieto investície považujeme za dôkaz, že plánujeme spoločnosť naďalej rozvíjať a jej budúcnosť je stabilná," konštatoval Čechovič.

Táto udalosť nemá podľa neho žiadny vplyv na aktuálnu ani budúcu obchodnú prevádzku Mecom Group ako člena holdingového zoskupenia Carnibona Group. "Spoločnosť má závody v Humennom a v Lučenci a oba závody fungujú v plnej prevádzke ako doteraz. Aktuálna situácia nijako neovplyvnila chod prevádzky spoločnosti," uzavrel jej šéf.

01 - Modified: 2022-11-12 17:01:23 - Feat.: - Title: Šéf kryptoburzy FTX, ktorá vyhlásila bankrot, poprel útek do Južnej Ameriky 02 - Modified: 2022-10-19 08:27:11 - Feat.: - Title: Bielorusko mieri do bankrotu, kvôli sankciám nedokáže splácať zahraničný dlh 03 - Modified: 2022-10-19 10:17:47 - Feat.: - Title: Dobrý diesel ešte nevymrel. Rodinné SUV Škody je auto „zo starej školy“ na každý deň 04 - Modified: 2022-09-28 07:26:26 - Feat.: - Title: Vlaky na Pohroní jazdia tridsiatkou a meškajú tisíce minút. Koľajnice dostanú injekciu v desiatkach miliónov 05 - Modified: 2022-09-24 05:00:00 - Feat.: - Title: Univerzitná nemocnica v Košiciach dosiahla významný úspech. V čom má prvenstvo?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 23:29