Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2017, 00:00

Gruzínec, ktorý stvoril Bešeňovú. Teraz chce postaviť supermodernú štvrť za miliardu eur

Nodari Giorgadze vytvoril z troch bazénov a starej budovy jeden z najnavštevovanejších akvaparkov Slovenska.

Gruzínec, ktorý stvoril Bešeňovú. Teraz chce postaviť supermodernú štvrť za miliardu eur
Zdroj: Martin Nedeliak

Prvé dve písmená jeho mena a priezviska v obrátenom poradí dali základ na pomenovanie nadnárodnej siete akvaparkov a hotelov s aktívami na Slovensku a v Gruzínsku.

Medzinárodná značka odvodená od prezývky slovenského podnikateľa s gruzínskymi koreňmi Nodariho Giorgadzeho „Gino“ v súčasnosti zastrešuje štyri hotely, jeden akvapark, poľnohospodársky dvor, niekoľko developerských projektov na Slovensku a megaprojekt zeleného mestečka na okraji gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi.

Podnikateľský príbeh Gruzínca, ktorý sa so začiatkom nového milénia usadil na Slovensku, sa však pod Tatrami spája predovšetkým s termálnym akvaparkom Gino Paradise v Bešeňovej.

​V Liptove pritom Giorgadze v roku 2003 kúpil obyčajné kúpalisko s tromi bazénmi a jednou starou budovou. Na svojej vízii rekreačného komplexu však desať rokov pracoval a do bešeňovského vodného raja investoval desiatky miliónov eur. Odvtedy tam vyrástlo päť hotelov, devätnásť reštauračných zariadení a dvadsaťtri bazénov s ročnou návštevnosťou do 600-tisíc ľudí.

Odchod z Liptova

Areál Gino Paradise Bešeňová neustále zveľaďoval a zlepšoval s tým, až ho napokon koncom roka 2014 predával ako jeden z najstarších a najnavštevovanejších akvaparkov na Slovensku.

„Ja som Bešeňovú nepredal. Vychovával som ju, staral sa o ňu, aby bola krásna, až nakoniec dospela a našiel som jej dôstojného ženícha. Bešeňovú som vydal za bohatého chlapa, ktorý sa o ňu postará a bude ju ďalej rozvíjať,“ hovorí pre HN gruzínsky Slovák Nodari Giorgadze, predseda predstavenstva spoločnosti Gino Holding a spolumajiteľ investorskej firmy Eurocom & Co.

Novým vlastníkom niekdajšieho Thermalparku sa stala spoločnosť Invest Liptov z portfólia tamojšej podnikateľskej skupiny Verex Holding. Vtedajší obchod roka na Slovensku pritom spojil dvoch odvekých rivalov – konkurenčné strediská Tatralandiu pri Liptovskom Mikuláši z portfólia Tatry mountain resorts a Gino Paradise v neďalekej Bešeňovej.

„Až 54,9 percenta ľudí si volí slovenské aquaparky, z okolitých krajín vedie Česko (najmä Aqualand Moravia), pred Maďarskom a Poľskom. Pre voľbu zahraničného strediska rozhoduje vo väčšine najmä cena, ale zanedbateľné nie sú ani čistota, služby či atrakcie,“ doplnila Tarageľová.
Zdroj: Zľavadňa

Verex Holding totiž patrí medzi akcionárov turistického gigantu TMR a svoju novú akvizíciu zveril manažérsky do rúk práve tatranskej spoločnosti. Slovenský Gruzínec okrem akvaparku v Liptove, ktorý si vyrába zelenú energiu zo slnka a z geotermálnej vody nielen na vlastnú spotrebu, ale dodáva ju i do siete, postavil na juhu Slovenska ešte dve fotovoltické elektrárne.

Biznis zo Slovenska preniesol pod Kaukaz

Od roku 2012 svoje aktivity s akvaparkami a hotelierstvom upriamil i do rodného Gruzínska. Pri Tbilisi totiž vyrástla sestra Bešeňovej za takmer 30 miliónov eur či hotel v historickej pevnosti v meste Achalciche. „V roku 2015 patril medzi 50 najlepších butikových hotelov sveta,“ poznamená Giorgadze, ktorý sa v súčasnosti púšťa do výstavby zeleného rezortu v gruzínskej metropole pre tisíce ľudí.

Gino Green City položí základy nového mestečka – Tbilisi 21. storočia pre takmer 15-tisíc ľudí zhruba za jednu miliardu eur. Nová supermoderná štvrť vyrastie na ploche 310 hektárov. „Gino Green City bude výstavnou vizitkou celého regiónu. Vízia je taká, že celá zástavba sa zasadí do prírody. Bude tam množstvo parkov, športovísk, promenád či detských ihrísk,“ opisuje plány Giorgadze.

Súčasťou novej štvrte bude okrem bývania a rekreácie pri Tbiliskej Mare obchodné centrum, koncertná sieň, tenisové kurty, golfové ihrisko, futbalový štadión, jacht-klub, marína s prístavom, domov dôchodcov, sirotinec, školy či nemocnica. Megaprojekt v Gruzínsku pritom predstavuje pre slovenské firmy veľké exportný potenciál. Odhady Giorgadzeho hovoria o tom, že každoročne, a ide pritom o stavbu na 10 až 12 rokov, by mohol vývoz investícií zo Slovenska predstavovať sumu okolo 50 až 60 miliónov eur.

Hotel v kaštieli na Považí

Po predaji Bešeňovej sa podnikateľ pustil do rekonštrukcie kaštieľa zo 17. storočia v Orlovom pri Považskej Bystrici. Barokový kaštieľ získala jeho firma Eurocom ešte v roku 2004, keď ho vykúpila z konkurznej podstaty spoločnosti M

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.