Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2017, 00:00

Gruzínec, ktorý stvoril Bešeňovú. Teraz chce postaviť supermodernú štvrť za miliardu eur

Nodari Giorgadze vytvoril z troch bazénov a starej budovy jeden z najnavštevovanejších akvaparkov Slovenska.

Gruzínec, ktorý stvoril Bešeňovú. Teraz chce postaviť supermodernú štvrť za miliardu eur
Zdroj: Martin Nedeliak

Prvé dve písmená jeho mena a priezviska v obrátenom poradí dali základ na pomenovanie nadnárodnej siete akvaparkov a hotelov s aktívami na Slovensku a v Gruzínsku.

Medzinárodná značka odvodená od prezývky slovenského podnikateľa s gruzínskymi koreňmi Nodariho Giorgadzeho „Gino“ v súčasnosti zastrešuje štyri hotely, jeden akvapark, poľnohospodársky dvor, niekoľko developerských projektov na Slovensku a megaprojekt zeleného mestečka na okraji gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi.

Podnikateľský príbeh Gruzínca, ktorý sa so začiatkom nového milénia usadil na Slovensku, sa však pod Tatrami spája predovšetkým s termálnym akvaparkom Gino Paradise v Bešeňovej.

​V Liptove pritom Giorgadze v roku 2003 kúpil obyčajné kúpalisko s tromi bazénmi a jednou starou budovou. Na svojej vízii rekreačného komplexu však desať rokov pracoval a do bešeňovského vodného raja investoval desiatky miliónov eur. Odvtedy tam vyrástlo päť hotelov, devätnásť reštauračných zariadení a dvadsaťtri bazénov s ročnou návštevnosťou do 600-tisíc ľudí.

Odchod z Liptova

Areál Gino Paradise Bešeňová neustále zveľaďoval a zlepšoval s tým, až ho napokon koncom roka 2014 predával ako jeden z najstarších a najnavštevovanejších akvaparkov na Slovensku.

„Ja som Bešeňovú nepredal. Vychovával som ju, staral sa o ňu, aby bola krásna, až nakoniec dospela a našiel som jej dôstojného ženícha. Bešeňovú som vydal za bohatého chlapa, ktorý sa o ňu postará a bude ju ďalej rozvíjať,“ hovorí pre HN gruzínsky Slovák Nodari Giorgadze, predseda predstavenstva spoločnosti Gino Holding a spolumajiteľ investorskej firmy Eurocom & Co.

Novým vlastníkom niekdajšieho Thermalparku sa stala spoločnosť Invest Liptov z portfólia tamojšej podnikateľskej skupiny Verex Holding. Vtedajší obchod roka na Slovensku pritom spojil dvoch odvekých rivalov – konkurenčné strediská Tatralandiu pri Liptovskom Mikuláši z portfólia Tatry mountain resorts a Gino Paradise v neďalekej Bešeňovej.

„Až 54,9 percenta ľudí si volí slovenské aquaparky, z okolitých krajín vedie Česko (najmä Aqualand Moravia), pred Maďarskom a Poľskom. Pre voľbu zahraničného strediska rozhoduje vo väčšine najmä cena, ale zanedbateľné nie sú ani čistota, služby či atrakcie,“ doplnila Tarageľová.
Zdroj: Zľavadňa

Verex Holding totiž patrí medzi akcionárov turistického gigantu TMR a svoju novú akvizíciu zveril manažérsky do rúk práve tatranskej spoločnosti. Slovenský Gruzínec okrem akvaparku v Liptove, ktorý si vyrába zelenú energiu zo slnka a z geotermálnej vody nielen na vlastnú spotrebu, ale dodáva ju i do siete, postavil na juhu Slovenska ešte dve fotovoltické elektrárne.

Biznis zo Slovenska preniesol pod Kaukaz

Od roku 2012 svoje aktivity s akvaparkami a hotelierstvom upriamil i do rodného Gruzínska. Pri Tbilisi totiž vyrástla sestra Bešeňovej za takmer 30 miliónov eur či hotel v historickej pevnosti v meste Achalciche. „V roku 2015 patril medzi 50 najlepších butikových hotelov sveta,“ poznamená Giorgadze, ktorý sa v súčasnosti púšťa do výstavby zeleného rezortu v gruzínskej metropole pre tisíce ľudí.

Gino Green City položí základy nového mestečka – Tbilisi 21. storočia p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.