Mala by to byť práca sochára, ktorý postupne vytesáva zo skaly skvost. Na Slovensku je to však skôr práca čakanom v kameňolome. Hovorím o odstraňovaní zbytočnej záťaže, ktorú na plecia podnikateľov nakladajú zákony, vyhlášky a iné predpisy, a ktorá rokmi narástla do obludných rozmerov.
Od polovice tohto roka sme spustili mechanizmus 1 in 1 out, ktorý zaviedol povinnosť ministerstiev vyčísliť, aké náklady spôsobia podnikateľom nimi navrhnuté zmeny zákonov. A v prípade, že by malo prísť k ich zvýšeniu, tak majú zároveň s tým navrhnúť aj ekvivalentné zníženie nákladov.
Od začiatku budúceho roka preraďujeme na „vyšší stupeň“, teda na 1 in 2 out, povinnosť ministerstiev meniť zákony tak, aby klesali z nich vyplývajúce náklady v dvojnásobnej výške oproti novozavádzaným.
Aktuálne sa nám po mesiacoch intenzívnych rokovaní so zodpovednými ministerstvami podarilo bez rozporov predložiť na rokovanie vlády druhý balík opatrení na zlepšovanie podnikateľského prostredia, ktorý obsahuje 200 konkrétnych podnetov od podnikateľov.
Odstraňuje náklady, duplicity a rôzne byrokratické obmedzenia. Hneď od januára 2022 začneme pripravovať tretí balík, pričom v zásobníku na jeho prípravu máme už viac ako 200 podnetov. A to nie je všetko.
V prvom štvrťroku 2022 predložíme mechanizmus na ex post hodnotenie regulácií. Za týmto názvom sa skrýva ďalší systémový nástroj na ochranu podnikateľov pred nadmernou reguláciou.
Ide o úlohu pre ministerstvá prehodnotiť po istom čase pravidlá, ktoré sa zaviedli a ktoré môžu spôsobovať problémy pri podnikaní. Patrí k nim slovenská klasika, teda doplnenia zákonov o nové povinnosti podnikateľov tesne pred ich schválením v parlamente.
Alebo zákony, ktoré boli schválené napriek nesúhlasu a upozorneniam podnikateľov. A pravdaže aj regulácie, ktoré nakoniec v praxi spôsobili výrazne vyššie náklady, než sa predpokladalo pri ich schvaľovaní. Paleta nástrojov sa rozrastá a každý z nich prináša výsledky.
Kilečká sú o podnetoch od podnikateľov, 1 in 1 out je ako strážny pes a ex post hodnotenie bude ako pravidelná zdravotná prehliadka.
V roku 2022 budeme pripravovať aj systém ochrany pred neopodstatneným goldplatingom. Vďaka nemu by sme od roku 2023 nemali byť pri preberaní európskej legislatívy pápežskejší ako pápež.
Zdá sa toho dosť, ale pri práci na zlepšovaní podnikateľského prostredia potrebujeme aj tieto mechanizmy. Ich použitie nám môže pomôcť zatraktívniť podmienky pre podnikanie a zvýšiť konkurencieschopnosť našej ekonomiky.