HNtelevízia
StoryEditor

EÚ dopletá bič na trollov a konšpirátorov

27.04.2022, 00:00
Čo je nelegálne off-line, v reálnom živote, musí byť nelegálne aj online, teda na webe.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vyšlo niekoľko prieskumov verejnej mienky, ktoré nastavujú zrkadlo aj nám – občanom Slovenska, a to v dobrom i horšom svetle. Organizácia Globsec upozornila, že podpora šéfa Kremľa Putina v našej spoločnosti výrazne klesla a vzrástlo vnímanie Ruska ako agresora, zatiaľ čo popularita NATO ako garanta našej bezpečnosti ešte viac stúpla.

Aj podľa ďalšieho prieskumu, tentoraz z dielne SAV, narástol podiel občanov Slovenska, ktorí si myslia, že by sme mali geopoliticky patriť na Západ. Pomaly sa nám, zdá sa, otvárajú oči a začíname si uvedomovať, kto sú naši skutoční spojenci a dôveryhodní partneri. No z choroby menom „kremeľská propaganda“ ešte vyliečení nie sme.

Ukázali to aj nedávne zistenia expertov, podľa ktorých správam ospravedlňujúcim zapojenie ruských vojsk na Ukrajine dôveruje viac ako pätina Slovákov a Sloveniek. A naši občania sa zároveň menej ako Česi stotožňujú s tým, že sme súčasťou informačnej vojny vedenej režimom v Kremli.

Celú mozaiku dokresľuje hádam už len smutné „prvenstvo“ Slovenska v rebríčku britského Inštitútu pre strategický dialóg, ktorý analyzoval šírenie a množstvo dezinformačných príspevkov spochybňujúcich masakru civilistov a vojnové zločiny, ktoré ruskí agresori spáchali v Buči. A čo je ešte zarážajúcejšie – žiadny z analyzovaných príspevkov nedala spoločnosť Facebook posúdiť nezávislým „fact-checkerom“, teda overovateľom pravdivosti informácií. Príspevky spochybňujúce zločiny na Ukrajine sa tak mohli zdieľať častejšie ako pravda.

A presne na tento problém sa snažím upozorňovať dlhodobo, a to aj na európskej úrovni. Máme totiž vážny problém a vojna na Ukrajine ho ešte viac obnažila. Značná časť slovenskej spoločnosti je voči masívnym dezinformačným kampaniam v réžii Ruska veľmi zraniteľná. A keďže väčšina lží a hoaxov sa šíri v online prostredí, podporujem iniciatívy Európskej únie na posilnenie zodpovednosti a povinností digitálnych platforiem v boji proti nebezpečnému správaniu a škodlivému obsahu, ktorý len rozoštváva našu spoločnosť.

Teší ma, že vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ, združujúcej členské štáty Únie, sa už predbežne dohodli na novom zákone o digitálnych službách („Digital Services Act“). Ten má zaistiť prísnejšiu reguláciu online platforiem, väčšiu ochranu spotrebiteľov a rýchlejšie odstraňovanie nelegálneho obsahu z internetových platforiem vrátane nenávistných prejavov, škodlivých dezinformácií a vojnovej propagandy.

Inými slovami, čo je nelegálne offline, v reálnom živote, musí byť nelegálne aj online, teda na webe. Naprogramované boty či internetoví trollovia pod falošnou identitou tak konečne budú mať o prekážku navyše pri hrubom zneužívaní jednej z najdôležitejších výsad nás – reálnych občanov: slobody slova. Ak totiž nechceme, aby ju postihol rovnaký osud ako v Rusku, je dobre, ak celá EÚ bezodkladne koná spoločne.

01 - Modified: 2022-11-28 11:58:15 - Feat.: - Title: Príliš nás žmýkate, plyn je predražený. Európe prekáža, ako USA ťažia z vojny 02 - Modified: 2022-11-27 09:48:40 - Feat.: - Title: Prestaňte s vašimi korupčnými maniermi. Očistu vo FIFA už žiada aj Európska únia. Má však zviazané ruky 03 - Modified: 2022-11-25 19:52:06 - Feat.: - Title: Slovensko očakáva akčný plán Únie na riešenie migrácie aj pre Západný Balkán, tvrdí Mikulec 04 - Modified: 2022-11-25 17:12:39 - Feat.: - Title: Ruská ropa sa už obchoduje hlboko pod navrhovaným stropom Európskej únie, Poľsko chce nižší strop 05 - Modified: 2022-11-25 05:45:41 - Feat.: - Title: Európska únia sa po prepúšťaní v Twitteri obáva nenávistných prejavov, sieť chce pravidlá dodržiavať
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
28. november 2022 17:14