Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus sankcie víta. FOTO: TASR/Jaroslav Novák.FOTO: Jaroslav Novák
StoryEditor

Ak má byť ropa z Ruska zbraňou, treba sa jej zbaviť

01.06.2022, 12:29

Dohoda štátov EÚ na ropnom embargu proti Putinovmu režimu je dobrou správou pre Slovensko.

Posledné týždne to v súvislosti s novým balíkom sankcií Európskej únie proti Rusku za vojnu, ktorú vedie proti Ukrajine, nevyzeralo vôbec dobre. Prevládali pochybnosti, pesimizmus a otázniky, či sa lídrom členských štátov na mimoriadnom samite vôbec podarí dostať zo slepej uličky. Aj vďaka veľkému diplomatickému úsiliu, ochote počúvať a spolupracovať sa napokon podarilo nájsť kompromis.

Vítam, že sa lídri v Bruseli dohodli na zavedení čiastočného ropného embarga proti Rusku ako súčasti ďalšieho, v poradí už šiesteho balíka sankcií. Toto embargo sa vzťahuje na ruskú ropu dovezenú tankermi po mori a povoľuje dočasné výnimky pre dodávky prostredníctvom potrubia, teda aj ropovodu Družba.

image

To sa priamo dotýka vnútrozemských štátov – Slovenska, Česka a Maďarska, ktoré sú stále ešte vysoko závislé od dodávok ruskej ropy. Nehovoriac o tom, že technológie, ktoré Slovensko využíva, sú nastavené na ruskú ropu a ich konverzia si vyžaduje čas aj dodatočné investície. Preto sme radi, že naše požiadavky boli akceptované a Slovensko bude môcť využívať surovinu z Ruska až do momentu, keď bude mať za ňu plnohodnotnú alternatívu. Je to dôkaz solidarity a spolupráce štátov EÚ.

Celkovo môžeme povedať, že dohoda lídrov EÚ sa vzťahuje až na dve tretiny ropy dovážanej z Ruska, ktoré už v našich očiach nie je spoľahlivým dodávateľom. Ide tak o prerušenie významného zdroja financií pre kremeľskú vojnovú mašinériu.

Nezabúdajme tiež, že nový balík sankcií obsahuje aj vylúčenie ďalších bánk z Ruska a Bieloruska z medzinárodného systému SWIFT, rozšírenie zoznamu o ďalšie osoby blízke prezidentovi Putinovi, zákaz vysielania v EÚ pre ďalšie tri ruské médiá, ako aj zákaz poradenských služieb v prospech režimu v Moskve a pre ruské právnické osoby.

Súhlasím, že to nie je úplne dokonalá dohoda a za jej nedostatok považujem aj to, že sa rodila naozaj pridlho, zatiaľ čo na Ukrajine ďalej zomierajú nevinní ľudia. No ďalší balík sankcií a embargo na dovoz ruskej ropy je dôležitý kompromis potvrdzujúci pokračujúcu spoluprácu štátov EÚ a solidaritu s Ukrajinou i v rámci Únie.

Je to krok správnym smerom a treba dodať, že to nie je posledný krok smerom k odpútaniu sa od „ruských energetických zbraní“. Pokračujeme v snahe odpútať sa od ruských energonosičov, pretože v hybridnej vojne, ktorú proti nám, ako aj Ukrajine či ďalším štátom Rusko dlhodobo vedie, dokážu byť ako zbrane zneužité aj ropa či plyn. Už neraz sme to zažili a už včera bolo neskoro poučiť sa.

No súčasne nezabúdame ani na pomoc Ukrajine, ktorá sa už takmer sto dní bráni ruskej vojenskej agresii. Ďalším zo záverov mimoriadneho samitu lídrov v Bruseli je, že EÚ poskytne Ukrajine ďalšiu finančnú podporu vo výške až do deväť miliárd eur. Peniaze majú Ukrajine pomôcť pokryť verejné výdavky a udržať v prevádzke nemocnice a školy v krajine. Súčasne však platí, že maximálny tlak na Rusko s cieľom ukončiť vojnu musí pokračovať.

Autor je štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.

01 - Modified: 2022-05-31 14:47:45 - Feat.: 1 - Title: Nájdeme iných kupcov, tvrdí Rusko po čiastočnom zákaze dovozu ropy do Európskej únie 02 - Modified: 2022-05-31 14:24:19 - Feat.: 1 - Title: Kyjev víta čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy do EÚ. Hovorí, že oslabí silu Ruska viesť vojnu 03 - Modified: 2022-05-27 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Štátny tajomník ministerstva hospodárstva pre HN: Slovensko vie nahradiť 70 percent plynu z Ruska
01 - Modified: 2023-09-22 10:49:06 - Feat.: - Title: V Rusku naďalej pôsobí veľký počet zahraničných firiem 02 - Modified: 2023-09-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Ruské diamanty sú večné napriek vojne a sankciám. A vďaka Belgicku 03 - Modified: 2023-09-07 14:27:21 - Feat.: - Title: Británia a Spojené štáty sankcionovali ďalších jedenásť členov ruskej skupiny hackerov 04 - Modified: 2023-09-05 08:43:17 - Feat.: - Title: Ruský automobilový trh sa zotavil, v auguste zvýšil predaj až o 158 percent 05 - Modified: 2023-08-24 10:49:11 - Feat.: - Title: Západné sankcie nemajú na Rusko taký vplyv, ako by mali mať, vyhlásila nemecká ministerka zahraničia
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
25. september 2023 00:28