Praha. FOTO: Unsplash
StoryEditor

Prázdny byt je ako pasca. Chcú ho zdaniť

27.04.2024, 00:00
  • Keď majitelia nedávajú byty k dispozícii na prenájom, pripravujú sa o nemalý zisk. V Prahe to môže byť za malý byt aj viac ako 10-tisíc korún mesačne.
  • Nemajú na to nejaký dobrý dôvod? Možno si nechávajú byt, ktorý kúpili pre dcéru, keď pôjde študovať do mesta a bude ho potrebovať. To je úplne legitímne.
  • Ako by sa vlastne dalo dokázať, že byt je prázdny? Čo ak ho mám na rekreáciu a chodím tam raz za mesiac, je prázdny alebo plný?

Dalo by sa skončiť celkom jednoducho v jednom odseku. Zvažovaná daň z prázdnych bytov predstavuje plazivý návrat socializmu a komunizmu, neprimeraný zásah do slobody súkromného vlastníctva.

image

Keď chceš potešiť dôchodcov, musíš zarmútiť tých, čo odrobili štyridsať rokov (Brífing HN)

Ale to by mi pod tým odsekom zostal prázdny biely papier, preto to rozvediem a okomentujem argumenty druhej strany, ktoré naposledy vyjadril sociológ bývania Martin Lux na iDNES.cz.

Titulok bol výrečný: „Zdaňme prázdne byty, a to aj desaťnásobne“. Lux predpokladá, že v Českej republike je približne 200-tisíc prázdnych bytov a kladie si otázku: „Prečo ich majitelia nedajú k dispozícii na prenájom?“ Odpovedá, že „prenájom je riskantný biznis“. Tu sa skrýva podstata veci.

Keď majitelia nedávajú byty k dispozícii na prenájom, pripravujú sa o nemalý zisk. V Prahe to môže byť za malý byt aj viac ako 10-tisíc korún mesačne. Prečo to robia? Nemajú na to nejaký dobrý dôvod? Možno si nechávajú byt, ktorý kúpili pre dcéru, keď pôjde študovať do mesta a bude ho potrebovať. To je úplne legitímne. Alebo sa majitelia obávajú, že ho nájomník zdevastuje.

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
25. jún 2026 03:23