17.08.2018, 10:55 Aktualizované dňa 17.08.2018 o 13:04

Mika predstavil svoj program. Z Bratislavy chce najzelenšie mesto

Kandidát na primátora Bratislavy prezentoval základné body svojho predvolebného programu.

Václav Mika
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Nezávislý kandidát na primátora Bratislavy Václav Mika chce v prípade víťazstva v novembrových komunálnych voľbách presadzovať budovanie nových električkových radiál, zriadenie Národného parku Bratislavy či spustenie projektu na vybudovanie nového celomestského kultúrneho stánku PKO 2020. Vyplýva to z jeho volebného programu, ktorý predstavil na piatkovej tlačovej konferencii.

Mika chce, aby z jeho programu bolo cítiť, že byť Bratislavčanom je výhodné. "Na prvom mieste musia byť riešenia pre ľudí. Som presvedčený, že v tých 12 tézach, ktoré program obsahuje, sa riešenia nachádzajú. Je dôležité, aby mesto projekty realizovalo, vedelo spolupracovať a bolo transparentné," uviedol pre TASR.

Bývalý generálny riaditeľ RTVS ako prioritu po nástupe do funkcie vidí dobudovanie električkovej trate na koniec Petržalky po Janíkov dvor, pre tento projekt plánuje prijať aj krízový plán. 

Riešenie dopravy

Dosiahnuť však chce aj rozšírenie električkových radiál zo Zlatých pieskov do Vajnôr, z Dúbravky do centra Bory s možnosťou predĺženia až do automobilky Volkswagen a Devínskej Novej Vsi.

Presadiť chce aj realizáciu novej železničnej stanice Filiálka, záchytných parkovísk, budovanie cyklistických radiál či zavedenie jednotnej parkovacej politiky.

Národný park

V oblasti životného prostredia chce dosiahnuť zriadenie Národného parku Bratislavy, zavedenie systémovej starostlivosti o zeleň či zníženie vizuálneho smogu. "Jediná odpoveď na klimatické zmeny v meste je zeleň. Preto ambícia udržovať a budovať zeleň je zrejmá," povedal Mika, ktorý chce, aby sa Bratislava stala najzelenším hlavným mestom.

V oblasti územného plánovania a mestského rozvoja chce zriadiť Inštitút strategického rozvoja mesta. Prijať plánuje moderný územný plán, koncepciu riešenia ekologických záťaží či posilniť postavenie hlavného architekta mesta.

Zaviesť chce mestskú bytovú politiku, budovať nájomné a štartovacie byty či rozšíriť kapacity vo verejných sociálnych zariadeniach. Vytvoriť plánuje aj post ombudsmana pre seniorov a znevýhodnených občanov.

V kultúre sľubuje spustenie projektu na vybudovanie nového celomestského kultúrneho stánku PKO 2020, obnovenie amfiteátra pod Devínom, vytvorenie Slovenského domu pre turistov či vybudovanie múzea železnej opony. 

Problémy financovania

V prípade financovania chce presadzovať zvýšenie príjmu z podielových daní pre hlavné mesto či vytvorenie samostatnej kapitoly hlavného mesta v štátnom rozpočte. Mika navrhuje aj viacero riešení pre takzvané inteligentné mesto.

Zvýšiť plánuje finančné ohodnotenie mestským policajtom či vytvoriť mestské záchytné izby. Deklaruje zavedenie nových protikorupčných opatrení i vytvorenie Rady mimovládnych organizácií. "Program nie je všeliek, ale dáva priestor tvoriť a pracovať od prvého dňa. Som vyznávačom teórie, že štart je dôležitý, ten bude určovať výsledok," podotkol Mika.

Mika svoju kandidatúru, o ktorej sa už dlho špekulovalo, ohlásil na začiatku júna. Skonštatoval, že nechce žiadnu politickú podporu. „Neprijmem podporu od politického subjektu,“ doplnil Mika. 

Peniaze chce od ľudí

"Ak ma podporia jednotlivci, s tým problém nemám," podotkol. Svoju kampaň si chce z väčšej časti financovať sám. Zriadil si však aj transparentný účet.

Ako však upozornil, neprijme a vráti dar každému, ktorý mal alebo má obchodný vzťah s hlavným mestom, mestskými časťami či s akýmikoľvek ich firmami a organizáciami.

Taktiež vráti dar tomu, kto mal obchodný vzťah s RTVS v čase, keď jej Mika šéfoval.

Kandidatúru ohlásil aj architekt a aktivista Matúš Vallo, ktorého podporuje Progresívne Slovensko a hnutie Spolu. SaS, OĽaNO a Sme rodina zase podporujú kandidáta Jána Mrvu, súčasného starostu bratislavskej mestskej časti Vajnory. KDH plánuje postaví kandidátku Caroline Líškovú. O znovzuvolenie sa bude uchádzať aj súčasný primátor Ivo Nesrovnal.

Komunálne voľby budú 10. novembra 2018.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.