TASR/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Volebné komisie pôjdu s prenosnými urnami do nemocnice i väzníc

10.11.2018, 07:21
Autor:
TASRTASR
Občania môžu aj v priebehu dňa volieb požiadať okrskovú komisiu o možnosť voliť do prenosnej urny.

Na dve desiatky miest pôjdu členovia volebných komisií v Nitre počas soboty s urnami, do ktorých môžu svoj hlas vhodiť voliči, ktorým ich zdravotný stav neumožňuje prísť priamo do volebnej miestnosti. Počet výjazdov sa môže v priebehu volieb ešte zvýšiť.

Podľa vedúcej organizačného štábu na prípravu komunálnych volieb v Nitre Ivany Buranskej môžu občania aj v priebehu dňa volieb požiadať okrskovú komisiu o možnosť voliť do prenosnej urny. "Nahlásia svoje meno a adresu, na ktorú za nimi môžu s urnou prísť.

Samozrejme, že musí byť splnená požiadavka, že ten človek má zdravotný problém, že nie je schopný dostaviť sa do volebnej miestnosti," vysvetlila Buranská.

Najviac výjazdov budú mať členovia okrskových komisií v Nitre do zariadení sociálnych služieb (ZSS) pre seniorov. V mnohých z nich čakajú na prenosnú urnu aj desiatky ľudí.

"Napríklad v ZSS Nitra je 110 voličov, v ZSS na Jánskeho ulici máme 73 ľudí. Jediná podmienka je, že títo ľudia musia mať trvalý pobyt buď priamo v tomto zariadení, alebo v tom okrsku, kde sa ZSS, v ktorom budú voliť, nachádza. To je podmienka, ktorá musí byť dodržaná," uviedla Buranská.

Ako vysvetlila, členovia okrskových komisií sa zasa musia prispôsobiť požiadavkám ZSS.

"Ide hlavne o to, aby sme dodržali príslušnú hodinu, pretože predsa len sú to starí ľudia, ktorí majú svoj režim. Zhromaždia sa v nejakom väčšom priestore, kde voľba do urny prebehne tak ako v bežnej volebnej miestnosti. Musia byť, samozrejme, dodržané všetky podmienky, ktoré zákon ukladá. Potom sú členovia okrskových komisií sprevádzaní pracovníkom zariadenia a idú s urnou po izbách, aby mohli voliť aj ležiaci klienti ZSS," povedala Buranská.

Požiadavku na volebnú urnu eviduje volebná komisia aj z fakultnej nemocnice, kde chcú voliť štyria ľudia.

"Opäť však musia splniť podmienku, že musia mať pobyt tam, kde je aj nemocnica, teda v Starom meste. Pôjde sa aj do väznice, kde máme požiadavku na Cintorínskej ulici a takisto aj vo väznici na Vašinovej ulici. Takže ideme s volebnými urnami všade tam, kde nás o to požiadali," dodala Buranská.

01 - Modified: 2018-11-16 15:35:49 - Feat.: - Title: Hattas v Nitre sľuboval veľké veci. Teraz priznáva, že nie na všetko má kompetencie 02 - Modified: 2018-11-14 22:06:38 - Feat.: - Title: Podpora pravice? Nechceli odo mňa absolútne nič, hovorí nový žilinský primátor 03 - Modified: 2018-11-14 10:01:38 - Feat.: - Title: Eset reaguje na Dankove obvinenia: Ide o zneužívanie mena v dezinformáciách a konšpiráciách 04 - Modified: 2018-11-12 21:16:22 - Feat.: - Title: Humenné ako za socializmu: So smeráčkou Vaľovou sa spája autoritárstvo, kauzy a vojna s aktivistami 05 - Modified: 2018-11-12 20:35:41 - Feat.: - Title: Smer je tam, kde bolo HZDS krátko pred koncom, hovorí o výsledkoch volieb odborník
menuLevel = 1, menuRoute = komunalne-volby-2018, menuAlias = komunalne-volby-2018, menuRouteLevel0 = komunalne-volby-2018, homepage = false
28. január 2023 17:30