11.11.2018, 03:25

Prežil závažné obvinenie. Kandidát opozície Polaček odstavil Smer v Košiciach

Bývalá manželka obviňovala nového primátora Košíc zo sexuálneho zneužívania ich syna.

O košickom mestskom a župnom poslancovi Jaroslavovi Polačekovi sa pred komunálnymi voľbami začalo hovoriť najmä v súvislosti s obvinením zo sexuálneho zneužívania jeho syna.

Polaček v tejto súvislosti hovoril o špinavej antikampani a mafiánskych praktikách. Za celou kauzou videl ľudí z Košíc, ktorí chcú zostať pri moci.

Voľby aj napriek tomu vyhral. Víťazstvo sa rozhodol venovať práve svojmu synovi. "Dovoľte mi, aby som toto víťazstvo venoval svojmu synovi, ktorého som rok nevidel. Toto víťazstvo je pre neho," vyhlásil počas volebnej noci.

Stratil podporu

Trestné oznámenie pre sexuálne zneužívanie podala Polačekova manželka, s ktorou sa rozvádzal. Na začiatku septembra, kedy dnes už košický primátor čelil pre obvinenie najsilnejšej antikampani, bol už celý prípad uzavretý. Podľa vyšetrovateľa sa Polaček žiadneho sexuálneho zneužívania nedopustil.

S jeho povesťou to však otriaslo. Časť širokej koalície strán, ktorá ho podporovala, od svojho kandidáta pre škandál odskočila. Podporu Polačekovi stiahli OĽaNO, Sme Rodina a Zmena Zdola.

Stále však zostal kandidátom SaS, KDH, SMK, NOVA a OKS s podporou strán Spolu – občianska demokracia a Progresívne Slovensko.

Skúsený politik 

Do politiky vstúpil v roku 2010, kedy sa stal prednostom úradu Mestskej časti Košice – Sever. Od roku 2014 sedel ako poslanec v mestskom zastupiteľstve, v minuloročných voľbách vstúpil aj do župného parlamentu. Vo svojom volebnom obvode (Košice I) získal najviac hlasov.

Ako poslanec a aj v kampani na primátora sa jasne vymedzil voči strane Smer, ktorá mala doposiaľ v Košiciach silné postavenie. „Chcem vrátiť Mesto Košice naspäť jeho občanom, tak, aby namiesto kšeftárskeho a ideologického rozhodovania vo vedení magistrátu tu konečne nastal priestor na racionálne riešenia pre zlepšenie života Košičanov,“ povedal pri ohlásení kandidatúry na primátora.

Skúsenosti s verejnej sféry však mal už aj pred tým. V roku 2009 bol zvolený za predsedu Únie autodopravcov Slovenska. Z tejto funkcie riadil aj štrajk dopravcov proti zavedeniu mýta v januári 2010. S vládou Roberta Fica sa mu vtedy podarilo vyrokovať viaceré ústupky. 

Kto bude primátorom alebo starostom vo vašom meste či obci? Pozrite si výsledky komunálnych volieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.