30.01.2020, 00:00

Gyula Bárdos: Orbán na nás nemá žiaden vplyv

Líder volebnej strany MKS Gyula Bárdos v rozhovore hovorí, prečo bolo dôležité, aby sa Maďari pred voľbami spojili.

Podľa posledných prieskumov to vyzerá tak, že po voľbách je istá šanca, že maďarská menšina nebude mať zastúpenie v parlamente. Bude to problém?
Som presvedčený, že maďarská komunita bude mať zastúpenie v parlamente. Tie prieskumy ktoré sú zverejnené, sú robené na malej vzorke. Pýtajú sa asi sto príslušníkov maďarskej komunity. My máme vlastný prieskum, kde bola vzorka viac ako tisíc Maďarov, a tam máme oveľa lepšie výsledky. Samozrejme, agentúry to robia podľa overených metodík a netvrdím, že to nie je pravdivé, len to môže byť v našom prípade skresľujúce. Je tam napríklad možnosť, že sa opýtajú ľudí v regiónoch, kde viac podporujú Most-Híd. Pritom komunálne a župné voľby jasne ukázali, že Strana maďarskej komunity mala viac hlasov ako Most.


Áno, ale ani Most-Híd to nemá isté so vstupom do parlamentu. Agentúry vám merajú zhruba tri a pol percenta, Mostu asi štyri. Je tu reálna obava, že sa žiadna strana, ktorá zastupuje maďarskú menšinu, nedostane do parlamentu. Opýtam sa ešte raz, bude to problém?
Je to otázka na mieste. Od roku 1989 boli predstavitelia maďarskej komunity vždy na správnej strane. Akurát po posledných voľbách sa Most dostal do vládnej koalície, ktorá doteraz úraduje, a vidíme, aká je. Myslím si, že tam to začalo škrípať. Maďarská komunita to vníma tak, že ich zástupcovia, ktorí sú vo vláde, nereprezentujú to, pre čo im dali svoj hlas.


Takže tvrdíte, že ak sa tam nikto z vás nedostane, bude to vina Mosta-Híd?
Som presvedčený, že my tam budeme. SMK nejde do volieb ako samostatná strana, ale ideme ako volebná strana. Kvórum máme päťpercentné. Sú tam tri subjekty a kandidujú aj ľudia, ktorí predtým neboli v žiadnej strane. Nám chýbalo len 400 hlasov, aby sme mali zastúpenie v Európskom parlamente, Mostu-Híd viac ako tisíc. Po komunálnych a regionálnych voľbách máme viac poslancov v južných regiónoch ako oni a navyše v Moste už nie sú také známe slovenské osobnosti ako Luc

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.