22.02.2020, 00:00

Slosiarik vysvetlil, prečo voliči Matovičovi uverili, že práve on môže byť tou zmenou

  • V rozhovore so sociológom a šéfom agentúry Focus Martinom Slosiarikom sa dozviete:
  • Aké sú paralely medzi situáciou Zuzany Čaputovej pred prezidentskými voľbami a OĽaNO pred tými parlamentnými.
  • Prečo mnohí voliči Igorovi Matovičovi uverili, že práve on je tou zmenou, a ostatným nie.
  • A odkiaľ získalo OĽaNO nových voličov.

Pri prezidentských voľbách sme videli zaujímavú situáciu, keď Zuzane Čaputovej začali rásť preferencie. Vidíte v tom podobu so súčasnou situáciou Igora Matoviča?

​V niečom áno a v niečom nie. To, že v tom nevidím podobnosť, spočíva predovšetkým v tom, že predsa len pred prezidentskými voľbami došlo k dôležitej udalosti, a to bolo vzdanie sa najväčšieho súpera Zuzany Čaputovj Roberta Mistríka práve v jej prospech. To malo za následok práve ten raketový nárast, dá sa povedať, že z večera do rána dvojnásobný nárast z 20 na takmer 40 percent. To sa samozrejme dnes nedeje. A to aj preto, že je to iný typ politickej súťaže. Na druhej strane je jasné, že Zuzana Čaputová v tom období na seba nabalila voličov, ktorí požadovali alebo očakávali nejakú zmenu, tak aj v tomto prípade Igor Matovič čerpá práve z takého vnímania tých voličov, že on je nositeľom zmeny na Slovensku. Myslím, že sa vezie na tejto emócii.

Nadviažem na to, čo hovoríte a to je zmena. To asi vyšlo všetkým politickým stranám, že to treba komunikovať v kampani. Všetci hovoria, že oni sú tá zmena, dokonca aj Smer komunikuje, že on je tá zodpovedná zmena. Prečo to ľudia Igorovi Matovičovi veria a ostatným nie?

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.