01.03.2020, 14:18 Aktualizované dňa 02.03.2020 o 08:36

Kiska ho nasadil proti Kotlebovcom z posledného miesta. Ako dopadol súboj Benčíka s Mazurekom

Ján Benčík a Milan Mazurek sa budú zrejme stretávať v parlamente ako poslanci.

Jednou zo zaujímavosti parlamentných volieb bol súboj známeho blogera Jána Benčíka a odsúdeného poslanca Kotlebovcov Milana Mazureka. 

​Kandidát strany Za ľudí Benčík išiel do volieb zo 150 miesta. Pri predstavovaní kandidátky v novembri uviedol, že motiváciou pre tento krok mu bol práve Mazurek, ktorý kandidoval z posledného miesta ĽSNS. 

Benčík sa stal známy najmä odhaľovaním konšpirátorov, extrémisotov či dezinformačných webov. Jeho stranícky šéf Kiska ho označil za odhaľovateľa "všetkých fašistov a extrémistov na Slovensku", ktorého nasadzujú "proti Kotlebovcom".

"Sám chcel byť u nás na 150. mieste kandidátky, berie to ako výzvu a súboj na diaľku s odsúdeným Milanom Mazurekom," uviedol exprezident. 

"Keď som sa dozvedel, že na kandidátke ĽSNS bude mať Milan Mazurek, odsúdený za extrémistické prejavy, 150. miesto, zobral som to ako výzvu," priblížil aktivista pred tromi mesiacmi svoje pohnútky kandidovať.

Vyhral Mazurek, v parlamente sú obaja

Súboj nakoniec vyšiel v prospech Mazureka. Odsúdený poslanec získal 65 921 preferenčných hlasov, zatiaľ čo Benčíka krúžkovalo 6 492 ľudí. 

Do parlamentu sa napokon dostali obaja. Benčíkova strana získala 5,77 percenta hlasov a pravdepodobne vytvorí koalíciu s víťazným hnutím OĽaNO, Sme rodina a SaS. ĽSNS dosiahla 7,97 percenta. 

Benčík v reakcii uviedol, že výsledok bol zrejmý od začiatku. Tvrdí, že jedným z dôvodov bolo aj to, že Mazurek mal desiatky bilbordov a on ani jediný.

"Zatiaľ čo Mazurek bol polu s Kotlebom hlavným a najúspešnejším rečníkom na straníckych mítingoch na celom Slovensku, ja som reálne po boku lídra strany nestál ani raz. Zatiaľ čo Mazurek má reálnu podporu takmer výhradne u členov ĽSNS, mňa podporujú ľudia naprieč stranami, ktorí mi však z pochopiteľných dôvodov hlas dať nemohli," hovori Benčík.

Dodáva, že voliči Mazureka si krúžkami pre neho vystavili vizitku "podporovateľov rasizmu a fašizoidných tendencií."

"Nimbus akejsi nevinnosti voličov ĽSNS, ktorí sú vraj iba sklamaní vývojom na Slovensku, sa krúžkami pre Kotlebu, Mazureka a ďalších známych postáv zo Slovenskej pospolitosti, rozplynul," doplnil bloger.

Odsúdený za extrémizmus 

Mazureka odsúdil minulý rok Najvyšší súd za extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10-tisíc eur. Prišiel aj o mandát poslanca Národnej rady. 

​Čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu.

Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.