04.03.2020, 17:30

PS/Spolu s krúžkami neuspeje, ale pre sťažnosť voličov zo zahraničia sa môžu opakovať voľby

  • Po tom, čo sociálne siete zaplavili podnety nespokojných voličov, ktorých preferenčné hlasy pre kandidátov neboli spočítané, sa začala skloňovať aj možnosť ústavnej žaloby.
  • Tú však volič nemôže podať, takáto úloha pripadá jedine politickým stranám.
PS/Spolu s krúžkami neuspeje, ale pre sťažnosť voličov zo zahraničia sa môžu opakovať voľby
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

"Ja som hlasovala za PS/Spolu a zakrúžkovala som štyri mená. Keď som videla výzvu na internete, tak som si preverila svoj okrsok a Pavel Sibyla tam mal nula hlasov," povedala pre HN volička z Tlmačov Klaudia Veselá. Po voľbách sa na sociálnych sieťach začali objavovať fotky hlasovacích lístkov s preferenčnými hlasmi pre jednotlivých kandidátov, kde voliči porovnávali svoj lístok s dátami štatistického úradu, ktorý eviduje spočítané preferenčné hlasy z jednotlivých okrskov.

​Zozbieranie týchto podnetov začala riešiť kandidátka PS/Spolu Lucia Plaváková. Zoskupenie strán začalo po narastajúcom počte sťažností zbierať podnety centrálne. Voliči ich môžu nahlásiť na stránke kontrola2020.sk. Najväčší tromf v rukáve, teda ústavnú žalobu, však zatiaľ progresívci nechystajú použiť. "Máme zatiaľ niekoľko stoviek podnetov. Určite nepôjdeme do žiadnej sťažnosti, kým to nebudeme mať zdokladované," povedala hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková.

Všetky hlasy by Ústavný súd sčítať nestihol

S podobnou skúsenosťou ako Klaudia sa na Facebooku podelil aj politický marketér Radovan Choleva, ktorému podľa zverejnenej informácie prepadol hlas pre kandidáta KDH Igora Janckulíka. Podľa Hudáčkovej je dvojkoalícia v kontakte aj s inými stranami. "Neformálne sa rozprávame so stranou KDH a Za ľudí. Oni tiež nachádzajú nezrovnalosti, ale náš dotazník je pre voličov všetkých strán," povedala pre HN hovorkyňa.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 51% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.