02.02.2020, 14:29

Prieskum: Budú v prípade patu predčasné voľby? Slováci nechcú koalíciu so Smerom

Väčšina voličov strany SMER by nebola proti vytvoreniu koalície s opozíciou.

Prieskum: Budú v prípade patu predčasné voľby? Slováci nechcú koalíciu so Smerom
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak by po parlamentných voľbách vznikla situácia, že by novú vládu mohli zostaviť len SMER spoločne s niekoľkými opozičnými stranami, väčšina z opýtaných Slovákov by chcela predčasné voľby. Vychádza to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo. 

Koalíciu SMER-SD s opozíciou by prijalo 33,1 percenta opýtaných, predčasné voľby by preferovalo 49,8 percenta, pričom 17,1 opýtaných sa nevedelo vyjadriť. 

Samotní voliči strany SMER by sa rozhodli opačne, až 91,2 percenta z nich by pristúpilo na spoluprácu so stranami opozície, len 5,3 percenta by radšej prijalo predčasné voľby. 

33,9 percenta voličov ĽSNS by koalíciu prijalo, väčšina je však proti, 46,8 percenta by preferovalo predčasné voľby.

Kiskovi voliči v tom majú podľa prieskumu jasno, 77,5 percenta je za predčasné voľby, len 9,3 percenta by v prípade patu akceptovalo koalíciu. Podobne to vidia aj voliči PS/Spolu, pre 10 percent z nich je koalícia akceptovateľná, 82 percent by bolo za ďalšie voľby. 

​Voliči OĽaNO by tiež radšej v prípade patu videli predčasné voľby, za tento scenár sa vyjadrilo 84,5 percenta opýtaných, 11 percent by chcelo koalíciu. 33,7 percenta voličov strany Sme rodina by bolo za koalíciu, 41,2 za predčasné voľby.

Voliči KDH by sa rozhodli pre predčasné voľby, odpovedalo tak 47,2 percenta opýtaných. 32,1 percenta by pristúpilo na koalíciu.

Sulíkovi voliči by drvivou väčšinou chceli predčasné voľby, rozhodlo sa tak odpovedať 93,6 percenta opýtaných, oproti 1,5 percenta tých, ktorí by prijali aj koalíciu. 

Voliči SNS sa 43,9 percentami rozhodli pre koalíciu, 38,8 percenta opýtaných voličov by chcelo predčasné voľby. Voliči strany Most Híd ukázali najvyrovnanejšie čísla, 42,5 percenta by chcelo koalíciu, 47,6 percenta predčasné voľby. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.