Parlamentné voľby 2023

Ostáva už len

Predčasné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa uskutočnia 30. septembra 2023. V riadnom termíne sa voľby mali konať začiatkom roka 2024, po viacerých vládnych krízach však poslanci rozhodli o skrátení volebného obdobia.

Ostáva už len

Kľúčové otázky a odpovede o parlamentných voľbách

Voľby sa uskutočnia 30. septembra 2023. Volebné miestnosti sa obvykle otvárajú o 7. hodine ráno a uzatvárajú o 10. hodine večer.

Najčastejšie volia ľudia v mieste svojho trvalého bydliska vo volebnej miestnosti. Ak sa volič nebude nachádzať v čase volieb v mieste svojho trvalého bydliska, môže požiadať o vydanie voličského preukazu. Na základe neho môže voliť v akejkoľvek volebnej miestnosti v rámci Slovenska. Treťou možnosťou je voľba poštou, ktorú využívajú občania Slovenska, ktorí sa v čase volieb nachádzajú mimo územia našej krajiny.

Volebné moratórium znamená zákaz viesť politickú kampaň a ovplyvňovanie voličov počas vymedzeného obdobia. Pre predčasné parlamentné voľby v roku 2023 sa moratórium začína 48 hodín pred dňom volieb, bude teda platiť od 28. septembra až do uzavretia volebných miestností. Počas moratória sa v médiách nesmú uverejňovať informácie v prospech a neprospech kandidátov a kandidujúcich strán a takisto je zakázané uverejňovať volebné prieskumy. Okrem toho je zakázané zobrazovanie platenej politickej reklamy v médiách a na sociálnych sieťach.

Všetci občania Slovenska, ktorí sa v čase konania volieb budú nachádzať mimo územia našej krajiny a chcú voliť, musia požiadať o registráciu. Trvalý pobyt na Slovensku nie je podmienkou. Oproti predchádzajúcim voľbám došlo k zmene, tentoraz sa treba zaregistrovať cez novú webovú aplikáciu ministerstva vnútra alebo klasicky poštou. Požiadať o možnosť voliť sa už nebude dať e-mailom. Všetci záujemcovia to musia stihnúť do 9. augusta 2023. Následne dostanú od rezortu vnútra špeciálne obálky aj s presnými inštrukciami pre hlasovanie.

Zobraziť viac
menuLevel = 1, menuRoute = parlamentne-volby-2023, menuAlias = parlamentne-volby-2023, menuRouteLevel0 = parlamentne-volby-2023, homepage = false
21. september 2023 16:14