Na jednej strane netransparentné míňanie miliónov zo štátnej pokladne, na druhej strane zákazky, ktoré trvajú roky a často sa končia fiaskom. Ako príklad by sme mohli uviesť akciu Vírus, v rámci ktorej polícia v utorok zadržala 16 osôb pre údajné šafárenie v štátnych zákazkách v hodnote 74 miliónov eur. Na druhej strane spektra je napríklad obchvat Šale, ktorý sa súťaží už takmer piaty rok, na druhýkrát zatiaľ bez výsledku.
Obstarávanie je téma, ktorá rezonuje aj v predvolebnom boji. Lídri politických strán, ktoré majú veľkú šancu kreovať vládu, by chceli v systéme urobiť zmeny, niektorí väčšie, iní menšie. O téme diskutovali aj v rámci predvolebného HNClubu v priestoroch Hotela Devín. Procesy by napríklad podľa lídra Sasky Richarda Sulíka mohlo zrýchliť spájanie niektorých inštitúcií. „Vieme si predstaviť diskusiu o tom, že Úrad pre verejné obstarávanie bude zlúčený s Najvyšším kontrolným úradom,“ povedal exminister hospodárstva, ktorý vidí problémy aj vo vymáhateľnosti eurofondov jednotlivými žiadateľmi.
Tri úrady v jednom
Sulík pripisuje komplikované obstarávanie tomu, že štát vždy sprísňoval pravidlá, keď došlo k „nejakej zlodejine“. „Komplikované verejné obstarávanie je reakcia na to, keď korupcia a rozkrádanie rozožierali našu spoločnosť,“ povedal na HNClube.
Ešte ďalej by v tomto smere zašiel expremiér a líder Smeru Robert Fico, ktorý by rovno k dvom inštitúciám pripojil aj Protimonopolný úrad. Podľa neho by navyše strategické projekty mala prevziať pod krídlo vláda. Poukázal na to, že k najväčším kartelovým dohodám dochádza práve vo verejnom obstarávaní. Kritizoval aj mimovládne org...
Zostáva vám 85% na dočítanie.