Aplikáciou WhatsApp sa virálnym spôsobom šíri zvuková stopa – pravdepodobne generovaná umelou inteligenciou –, ktorá imituje hlas a prejav Michala Šimečku, predsedu hnutia Progresívne Slovensko.
Autenticky znejúci hlas politika hovorí, že vzrast cien piva môže byť účinným spôsobom, ako zmierniť alkoholizmus na Slovensku. Tvrdí, že zvýšenie ceny piva o 70 až sto percent je jedným z kľúčových bodov v programe PS a strana sa ho pokúsi aplikovať do praxe, len čo sa ocitne na čele vlády.
Sám si rád dám pivo, hovorí Šimečka
Virálna nahrávka sa objavila tesne pred volebným moratóriom, ktoré zakazuje stranám a koalíciám 48 hodín pred konaním volieb viesť akúkoľvek kampaň, avšak Michal Šimečka stihol včas zareagovať. Dnes ráno na sociálnej sieti Facebook zverejnil video, v ktorom upozorňuje, že ide o podvod a jeho hnutie nemá v úmysle hýbať s cenou piva.
Na začiatku videa má Šimečka tvár dočasne prekrytú vlastnou fotografickou podobizňou z papiera, čím chce zjavne poukázať na to, že napodobniť cudziu identitu v súčasnosti vôbec nemusí byť komplikované.
„Som Michal Šimečka a chcem vám povedať, aby ste neverili všetkému, čo sa šíri internetom," prihovorí sa vzápätí.
V závere videa sa predseda PS prizná, že on sám si rád dá pivo a odpije si z pohára s týmto nápojom. Divákov vyzýva, aby neverili klamstvám, alkohol konzumovali s rozumom a v sobotu prišli voliť.
Spotreba piva klesá, cena stúpa
„Ok, v tejto kampani sme zažili veľa bizáru. Ale najlepšie kúsky antikampane si naši súperi pošetrili na záver,“ konštatuje líder liberálneho hnutia v popise a priaznivcov vyzýva, aby jeho príspevok komentovali, prípadne zdieľali, čím podľa neho pomôžu, aby nezvíťazili lži.
Spotreba piva na Slovensku od roku 1994, kedy priemerný Slovák skonzumoval rekordných 93,4 litra, dlhodobo klesala, no tesne pred pandémiou koronavírusu objem predaného moku tri roky znovu rástol. Dva roky pandémie priniesli prudký pokles jeho konzumácie, ktorý sa udržal aj minulý rok.
Každý Slovák vlani vypil v priemere 59 litrov tohto kvaseného nápoja, čo je najnižšia spotreba na obyvateľa od osamostatnenia v roku 1993.
Minulý rok stálo na Slovensku pol litra svetlej čapovanej desiatky podľa štatistického úradu priemerne 1,37 eura, zatiaľ čo pred desiatimi rokmi to bolo len 0,98 eura.