Laserové operácie očí: Ako si vybrať tú správnu metódu?

Chcete podstúpiť operáciu očí laserom, ale neviete si vybrať z obrovského počtu kliník a zákrokov, ktoré ponúkajú? Zorientujte sa v jednotlivých metódach laserovej operácie očí.

Laserové operácie očí: Ako si vybrať tú správnu metódu?

Očná mikrochirurgia je na Slovensku prítomná už dvadsať rokov a naše najkvalitnejšie kliniky v ničom nezaostávajú za tými zahraničnými. Zákroky vykonávané laserom dnes preto patria k pomerne rozšíreným zdravotným úkonom. Podstupuje ich veľká časť pacientov a istotne aj vy máte v okolí človeka, ktorého oči prešli operáciou laserom.

V čom spočíva laserová operácia očí?

Jednotlivé kliniky názvy metód prispôsobili svojmu názvosloviu, a tak môžu byť mätúce. No očná chirurgia v súčasnosti pozná tri metódy operácie očí laserom. Pri všetkých zohráva hlavnú úlohu laser ako ústredný nástroj, ktorý slúži na odstránenie dioptrií. V čom teda spočívajú rozdiely medzi jednotlivými laserovými metódami?

Primárne v spôsobe, akým sa chirurg dostáva k rohovke, aby na nej mohol uskutočniť dioptrickú korekciu. A tento spôsob môže byť viac či menej šetrný, čo sa prirodzene odráža aj na cene zákroku. Aby ste sa v cenníkoch a ponuke kliník ľahšie zorientovali, pripravili sme pre vás stručný výklad jednotlivých metód.

Metóda TE PRK/LASEK

Prvá laserová metóda, ktorá sa v očnej mikrochirurgii začala využívať, je pomerne náročná na hojenie. Chirurg pri nej najskôr mechanicky odstráni povrch rohovky a potom excimerovým laserom vykoná samotný zákrok. To prebieha tak, že laser v podstate spaľuje (odparuje) čiastočky tkaniva, čím odstraňuje očnú vadu a navracia pacientovi perfektné videnie. Obnovenie rohovky však po niekoľko dní po operácii sprevádzajú silné bolesti a citlivosť na svetlo.

Metóda Z-Lasik Z 3D

Pri tomto zákroku využíva očný chirurg dva druhy laseru, a to femtosekundový aj excimerový. Najskôr na rohovke vytvorí tzv. flap, teda ju nareže a odklopí. Povrch rohovky tak ostane neporušený a priebeh operácie je bezbolestný, no treba počítať s určitým pooperačným hojením rezu po flape. Keď je oko obnažené, excimerovým laserom lekár odstráni dioptriu. Táto metóda je k očiam šetrná a už na druhý deň sa vrátite k bežnému spôsobu života. Jej výber však môžu sprevádzať obmedzenia, ktoré najlepšie posúdi iba očný lekár.

Metóda RELEX SMILE

Ide o hĺbkový zákrok vykonávaný výlučne femtosekundovým laserom. Ním môže chirurg odstrániť dioptrickú vadu aj bez toho, aby na povrchu oka vytváral flap, jednoducho pomocou lasera vďaka presným výpočtom vytvorí v rohovke tzv. lentikulu a následne ju cez iba trojmilimetrový rez v tvare úsmevu (odtiaľ názov) odstráni. Povrch rohovky tak pri tomto zákroku zostáva celistvý a je najmenej invazívny. Pri výbere tejto metódy však rátajte s vyššími nákladmi.

Ako si vybrať tú správnu operáciu očí laserom?

Zvoliť si ten správny zákrok nie je úloha, ktorú by mal robiť pacient sám. Niekedy dokonca nestačí ani to, aby mu diagnózu stanovoval a laserovú metódu odporúčal samotný chirurg. Ak totiž zastupuje kliniku, ktorá ponúka iba obmedzenú paletu zákrokov, hrozí riziko, že vo vlastnom záujme vám ponúkne operáciu, ktorá pre vás nie je zo súčasnej oftalmologickej ponuky tá najdokonalejšia, avšak tú ideálnu jeho klinika neposkytuje.

Výber správnej operácie vám preto odporúčame začať najmä výberom kliniky, ktorá ponúka viacero, či dokonca všetky spôsoby laserových zákrokov.

(pr)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.