Architektka Stach: Rekonštrukcia je proces, na ktorý sa treba pripraviť

Na čom by sme pri rekonštrukcii bývania nemali šetriť a na čo sa pripraviť prezradila architektka Martina Stach, ktorá sa po 15 rokoch v Londýne vrátila na Slovensko.

Architektka Stach: Rekonštrukcia je proces, na ktorý sa treba pripraviť
Zdroj: unsplash.com

Funguje rovnica, že kvalitná rekonštrukcia musí byť aj finančne nákladná rekonštrukcia?

Z mojej skúsenosti áno. Je tu plno „majstrov”, ktorí sú lacnejší a my tak chceme ušetriť. Nakoniec si to však odnesú detaily, ktoré pokazia celok. Už len špáry medzi obkladačkami sú dôležité, práve tam sa často odrazí fušerina. A tá potom pije krv zakaždým, keď sa pozriete na kachličky, nech sú akokoľvek kvalitné. Ideálne je zamestnať firmu s overenými skúsenosťami. Dobrá firma tiež väčšinou poskytuje garanciu na prípadné opravy. 

Zdroj: unsplash.com
Plánujete rekonštrukciu? S úverom od ČSOB Stavebnej sporiteľne ju hravo zvládnete.

Čo ak nemám dostatok finančných prostriedkov na nevyhnutnú rekonštrukciu? Mám radšej čakať alebo sa poobzerať po možnostiach získania finančných prostriedkov?

Dôležitá je príprava. Musíte mať predstavu, aká veľká bude rekonštrukcia. Rozhodnúť sa, či chcete super modernú kúpeľňu s najnovšími vychytávkami alebo sa len zbaviť starých popraskaných kachličiek a sanity, čo pamätá doby spred revolúcie.

Vzhľadom na všetko čo rekonštrukcia obnáša – je lepšie rekonštruovať po troške alebo naraz?

Naši rodičia bežne rekonštruovali po troške. Taká bola doba. Takže často vznikali rôznorodé interiérové útvary. Nový majiteľ nehnuteľnosti sa  chce zbaviť hneď a zaraz, čo schvaľujem. Kvalitnou rekonštrukciou môžete navyše z dlhodobého hľadiska ušetriť na mesačných výdavkoch na bývanie, napríklad keď vymeníte staré netesniace okná za kvalitné alebo staré obvody elektroinštalácií, ktoré nezodpovedajú súčasným normám. 

ČSOB úver na rekonštrukciu nehnuteľnosti
Zdroj: unsplash.com
Modernizujte svoje bývanie s Úverom na rekonštrukciu od ČSOB Stavebnej sporiteľne

Je úver na rekonštrukciu dobrou investíciou?

Áno. Dá sa povedať, že najlepšou investíciou je investovanie do vlastného bývania. Ale úver naň by nemal prekročiť sumu, ktorá by bola návratná pri prípadnom predaji nehnuteľnosti. Je dobré aj v tomto prípade sa poradiť s odborníkmi.

Na čom vieme pri rekonštrukcii ušetriť (napr. výber nábytku z bazáru a jeho recyklácia) a na čom, naopak, by sme rozhodne šetriť nemali?

Čo sa nábytku týka, základ by mali tvoriť kvalitné kúsky. Aj recyklované, ale odborne. A to zasa niečo stojí. V dnešnej dobe je už ťažké nájsť v bazári lacný kúsok. Treba hľadať dlhodobo. Takže ak chceme šetriť na kvalitnom nábytku, tak treba dlho hľadať na internete a čakať na výpredaje.

Pri celkovej rekonštrukcii alebo len časti bytu/domu treba preskúmať ponuku trhu. To sa zasa vraciam k odpovedi na prvú otázku. Nešetriť na firme, ktorá rekonštrukciu realizuje. S ňou si však treba na začiatok vydiskutovať, čo všetko pokrýva cenová ponuka. Napríklad či materiál, s ktorým pracuje, sa dá niekde zohnať aj lacnejšie.

Aké chyby ľudia najčastejšie robia pri rekonštrukcii?

Jedni chcú mať to, čo má sused/známy/kamarát. Nech to stojí, čo to stojí.  Iní videli pekne interiéry v časopisoch a chcú to aj to.  Úplne najhoršie ale je, ak je interiér príliš mnohofarebný a mnohoštýlový.

Ako by som mala vyberať štýl, v ktorom budem rekonštruovať? Riadiť sa trendami alebo ísť za hlasom svojho srdca?

Často si listujem v starých časopisoch, štýly sa opakujú. Raz je to závan vetríka zo Škandinávie, inokedy z francúzskeho vidieka alebo Anglicka. A stále tu bude trend vlastniť dizajnový kúsok starý desiatky rokov. Inšpiráciu z časopisov určite čerpajte, ale zariaďujte srdcom. Veď to robíte pre seba.

Ktoré materiály a vzory považujete v interiéri za nadčasové?

Prírodné materiály ako drevo, kov, sklo, koža/ kožušina, ratan, ľan. Ich textúra je vzor samotný. Osobne mám veľmi rada art deco. Tiež si myslím, že geometrické vzory a tvary tu budú stále. Stačí doplnok v podobe lampy alebo zrkadla.

V čom treba byť pri rekonštrukcii realista a nemať príliš veľké očakávania?

Pripraviť sa na zdĺhavý proces a riešenie rôznych problémov.

Majstri remeselníci môžu z rôznych dôvodov meškať. Treba rátať s časovou rezervou. Ak chceme ušetriť buď na architektovi alebo stavebnej firme, ktorá zabezpečí stavebný dozor, tak sa určite pripravte na neustálu kontrolu jednotlivých prác. Môžu sa vyskytnúť nečakané problémy ako napríklad vedenie káblov alebo potrubí. Obkladačky nevychádzajú, treba rýchlo riešiť, čo s tým.

Čo môžem poradiť, treba sa vopred uistiť, či majster ochotne a seriózne komunikuje. Trvať na telefonáte zakaždým, ak sa treba nad niečím rozhodnúť.

Máte „tajné“ tipy na to, kde zohnať štýlové kúsky do interiéru aj pri nižšom rozpočte?

Imitácie štýlových kúskov v nižšej cene s otáznou kvalitou sa dajú zohnať aj vo veľkej sieti obchodov. Radšej mať ale jeden originál drahší a kvalitnejší. Stojí za to sa pozrieť na ebay alebo amazon. Na Slovensku je však mnoho šikovných stolárov a výrobcov nábytku. Treba ich nájsť na webe. Alebo sa spýtať známych. Odporučený výrobca je záruka kvality.

Pre niekoho je zas štýlový kúsok kolovrátok alebo singerka. Tu možno pomôže stará povala u babky na dedine alebo bazár.

Aj drobná interiérová úprava vie zmeniť ducha bytu. Čím by ste odporúčali začať?

Spraviť si „mood board“- takú vizuálnu prezentáciu, trebárs z fotiek vystrihnutých z časopisov, ktorá bude obsahovať prvky nábytku, textílií, tapety, obkladačiek, koberca, svietidlá. Takto človek získa predstavu o farebnosti a štýle a má menšiu tendenciu uletieť a nahromadiť zbytočnosti.

Čo by som vo svojom byte rozhodne mala rekonštruovať a čo ešte počká?

Vymeniť staré netesniace okná je asi logické. Čisté rovné steny bez obitých rohov a pekná rovná podlaha s neporušenými soklovými lištami je základ. Pred nanášaním nových omietok však treba zistiť či netreba meniť rozvody elektroinštalácii. Ak sa do toho púšťame, treba mať jasný plán rozmiestnenia zásuviek a vypínačov. Táto časť rekonštrukcie je asi najnáročnejšia, tým pádom aj finančné nákladná.

ČSOB úver na rekonštrukciu nehnuteľnosti
Zdroj: unsplash.com
Spočítajte si, koľko bude stáť vaša rekonštrukcia s ČSOB Stavebnou sporiteľňou

Ak by ste mali ľuďom poradiť jedinú vec, na ktorú pri rekonštrukcii myslieť, ktorá by to bola?

Mať pod kontrolou výdavky a kvalitné prevedenie prác s realizátormi rekonštrukcie.

Kedy je vhodné privolať si ku rekonštrukcii bytového architekta?

Ak je to rekonštrukcia kompletného bytu, architekt je dôležitý. Mnohokrát poukáže na nové a nečakané riešenia, ktoré si majiteľ nevedel predstaviť. Architekti svojím návrhom môžu nehnuteľnosť zatraktívniť a zhodnotiť do budúcna. Nie každý má pocit že potrebuje architekta, a nie každému sa páči to, čo vytvoril.

Existuje postup, ktorého je dobré sa pri rekonštrukcii držať?

Určite sa riadiť stavebným zákonom. Ak idete búrať, treba myslieť na statika. On posúdi, ktorá stena je nosná, a ktorá nie. Následné ohlásenie stavby alebo získanie stavebného povolenia je nutnosť. Nezabudnúť na odvoz stavebného odpadu. Samozrejmosťou je oboznámenie susedov na plánovanú rekonštrukciu. A upratovanie spoločných priestorov každý deň za záver prác. Dobré susedské vzťahy sú nadovšetko.

Prečo ste sa rozhodli práve pre architektúru? Čo vám dáva?

K zariaďovaniu interiérov som sa počas rokov praxe dostala len príležitostne. Je to viac-menej hobby. Baví má pretvárať existujúci interiér na priestor s rozumnejšou a praktickou dispozíciou. Som spokojná, keď vidím hotové dielo, ktoré sa vydarilo.

Pôsobili ste ako architektka v Anglicku. Ako rekonštruujú Angličania?

V Anglicku je cenný každý meter štvorcový. Neplytvá sa zbytočne priestorom. Pri rekonštrukcii rodinných domov sa poväčšine pristavuje k zadnej časti domu, zobytňuje sa podkrovie a garáž sa prerába na obytnú izbu. Nehnuteľnosť je cenená množstvom spální. Štýl sa volí neutrálny. Obľúbené sú svetlé materiály, ktoré zväčšujú priestor. Veľmi vyhľadávaná je drevená podlaha alebo lacnejšia plávajúca s úpravou do vlhkého prostredia. A to po celej podlahovej ploche. Dokonca aj v kúpeľni či kuchyni.

Článok bol pripravený v spolupráci s ČSOB Stavebnou sporiteľňou. Ak uvažujete o rekonštrukcii svojej nehnuteľnosti, poraďte sa s odborníkmi z ČSOB Stavebnej sporiteľne.

Martina Stachová vyštudovala architektúru na bratislavskej STU. Po 15 ročnom pôsobení v Londýne, kde sa venovala hlavne návrhom bytových domov a hotelov sa s rodinou nedávno vrátila na Slovensko a začala sa naplno venovať svojmu hobby - zariaďovaniu interiérov. V rozhovore nám prezradila, na čom by sme pri rekonštrukcii bytu alebo domu nemali šetriť a na čo všetko sa pri prerábke pripraviť.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.