02.08.2017, 16:00

Nie som feudál. Vykorisťujem najmä sám seba, hovorí Becík

Chce zvýšiť sebestačnosť Slovenska v potravinách. Jeho vzorom je Francúzsko. Hovorí, že Slovensko na to má. Čítajte rozhovor a reportáž o družstve a postojoch Stanislava Becíka. Vo štvrtok v Hospodárskych novinách.

Nie som feudál. Vykorisťujem najmä sám seba, hovorí Becík

Francúzsko je desaťkrát väčšie než Slovensko, ale napríklad teľacieho mäsa produkuje na obyvateľa stokrát viac než my, pripomína v rozhovore Becík. Už takmer 30 rokov šéfuje družstvu v Dvoroch nad Žitavou. 
„Kým my len 10 dekagramov na osobu, oni 10 kilogramov. Dobytok nepotrebuje nič iné, len mať dostatok vlastnými rukami vyrobeného objemového krmiva. Žiaľ, u nás sa stali rôzne anomálie“.

Tvrdí tiež, že je naivné myslieť si, že boj proti obchodným reťazcom sa dá vyhrať len zvyšovaním kvality a znižovaním nákupných cien alebo pomocou pokút – napríklad pokutou za jogurt po exspiračnej lehote. Pokiaľ pôdohospodárstvo nepodporíme v spracovaní a predaji domácej produkcie ako konkurencie reťazcov, dovtedy žiadna legislatíva nedotlačí tieto spoločnosti, aby uprednostňovali v ponuke slovenské výrobky.  

Ako minister pôdohospodárstva (2008 až 2009) sa Becík zviditeľnil aj ako propagátor mliečnych automatov, ktorých boli na verejných miestach v Bratislave a inde desiatky. Ľudia si v nich mohli „načapovať“ do fliaš čerstvé plnotučné mlieko. Odchodom ministra postupne zanikol aj tento projekt.

Zaujal tiež ako kočiš, keď sa akoby podľa vzoru putujúcich amerických osadníkov vydal s dvoma žrebcami ťahajúcimi voz prikrytý plachtou na potulky južným Slovenskom. „V jednej ruke mám konské opraty, v druhej mobil alebo kúsok chleba, slaniny či jablko,“ povedal nám v lete 2009, keď sme ho zastihli na okraji cesty odpočívať. Takto trávil vládne prázdniny.

Teraz si chce cestu zopakovať. Mieni počas nej navštíviť mnoho obcí a rozprávať sa s ľuďmi ako povzniesť  vidiek a zvýšiť výrobu potravín. 

Rozhovor a reportáž s množstvom fotografií si prečítajte vo štvrtok v Hospodárskych novinách.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.