Pozemky nad 2 000 štvorcových metrov podliehajú pri prevode regulácii.Snímka: Dreamstine
StoryEditor

Ako ochránite pôdu pred špekulantmi

Máte pôdu a chcete ju výhodne predať? Nenechajte sa dobehnúť rôznymi priekupníkmi. Ak sa tak už stalo, mali by ste čo najskôr podať žalobu na súd. Nestačí totiž, ak sa obrátite na súd či políciu. Odsúdenie páchateľa vám vlastnícke právo k nehnuteľnosti nevráti. Ako sa môžete komplikáciám vyhnúť, radia experti.

Odpovedá Úrad geodézie, kartografie a katastra SR
1. Role po rodičoch
Ako sa dostaneme k pôde po svojich rodičoch či starých rodičoch?
Môžete ich vyhľadávať bezplatne iba v rámci katastrálneho územia na katasterportáli. Musíte však poznať katastrálne územie obce, v ktorej pozemky vlastnili a, samozrejme, ich meno a priezvisko, v niektorých prípadoch je uvedený aj dátum narodenia. Ak by ste chceli zistiť zoznam všetkých pozemkov, ktoré váš predok vlastnil v rámci celého Slovenska, môžete si ho vyžiadať od Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Musíte však zaplatiť poplatok podľa sadzobníka správnych poplatkov. Nezistených vlastníkov zastupuje Slovenský pozemkový fond, ich osobitnú evidenciu však nevedie.

2. Nežijúce osoby
Ako máme postupovať, ak je na liste vlastníctva zapísaná už nežijúca osoba?
Majetok musíte predediť v konaní o novoobjavenom majetku po poručiteľovi, ktorý je zapísaný na liste vlastníctva ako vlastník. Podnet podáte na miestne príslušný súd, ktorým je okresný súd v mieste posledného bydliska poručiteľa.

3. Doklady k pozemku
Čo ak k pozemku nemáme všetky potrebné doklady?
Ak nemáte všetky doklady k dedičskému konaniu, môžete osloviť kataster nehnuteľností. Ten vedie pozemkové knihy a zbierku listín, z ktorých môžete zistiť, na základe akého právneho titulu boli vaši právni predchodcovia zapísaní na list vlastníctva. Okrem toho je možné osloviť aj archívy, kde sa môžu nachádzať listiny preukazujúce vlastníctvo právnych predchodcov. Právny vzťah k poručiteľovi sa preukazuje výpisom z matriky. Doklady sa predkladajú notárovi, ktorý novoobjavené dedičstvo prejednáva. Momentom, keď sa stanete vlastníkom a doručíte výpis z listu vlastníctva na územné pracovisko Slovenského pozemkového fondu, zaniká oprávnenie fondu nakladať s pozemkom.

4. Možnosti nápravy
Ak bývalý vlastník s prevodom pozemku nesúhlasí, dokedy a akým spôsobom môže podať odvolanie?
Proti rozhodnutiu katastrálneho úradu o povolení vkladu, na základe ktorého došlo k zmene vlastníctva nehnuteľnosti, nie je možné podať odvolanie. Dotknutý vlastník môže podať podnet na príslušnú prokuratúru, aby prokurátor podal...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-03 23:00:00 - Feat.: - Title: J&T robí kroky pre masívnu zástavbu na severe Bratislavy. Plánuje park pri Volkswagene 02 - Modified: 2023-03-01 21:04:03 - Feat.: - Title: Rumunský premiér predstavil svojho nového poradcu, robota s umelou inteligenciou 03 - Modified: 2023-02-23 06:59:25 - Feat.: - Title: Pátranie po 49 ľuďoch nezvestných v Číne po banskom nešťastí pozastavili, dôvodom je ďalší zosuv pôdy 04 - Modified: 2023-02-17 14:42:30 - Feat.: - Title: Plány na mrakodrap v Bratislave padajú. Miliónové pozemky aktuálne čaká dražba 05 - Modified: 2023-01-31 18:30:00 - Feat.: - Title: Novela zákona o sceľovaní pozemkov má za úlohu vyliečiť viaceré rany. Čo po novom platí?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
20. marec 2023 09:44