13.09.2017, 00:00

Tipy ako nepreplácať na pôžičkách

V akej priemernej výške čerpajú klienti spotrebný úver a ako dlho ho splácajú? Na čom sa dá najčastejšie ušetriť? Tieto i ďalšie otázky sme položili finančným inštitúciám, aby vám poradili.

Tipy ako nepreplácať na pôžičkách
Zdroj: Dreamstime

Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky
Záujem klientov o spotrebiteľské úvery každý rok rastie, keďže si môžu požičať za lacnejšie ako v uplynulých rokoch. To spôsobilo aj ich zvýšený záujem o refinancovanie starých úverov do jedného výhodnejšieho úveru. Žiadajú priemerne o úvery v sume 5 000 eur, pri refinancovaní zhruba dvojnásobok. Začínajú viac využívať elektronické distribučné kanály. Osobnú návštevu pobočky klienti dnes často nahrádzajú telefonickým kontaktovaním call centra. Ak sú klientmi banky, dokážu vybaviť celý úver aj cez telefón.


Na čom sa dá ušetriť: Úroky na spotrebiteľských úveroch poklesli oproti predchádzajúcim rokom na najnižšie hodnoty, takže samotná úspora je už aj v poklese úrokovej sadzby. S výhodnejšími úrokovými podmienkami súvisí aj nárast záujmu klientov o refinancovanie starých úverov, kde sme oproti roku 2016 zaznamenali nárast o 9 percent. Klientom, ktorí u nás refinancujú úvery z inej banky, aktuálne garantujeme úrokovú sadzbu od 5,9 do 8,9 percenta, pričom pri poskytovaní refinančného úveru neúčtujeme žiaden poplatok za úver. Pred poskytnutím úveru si dobre premyslite a zvážiť, či aj v prípade, ak by vám v budúcnosti príjem poklesol alebo dočasne vypadol, budete schopní úver splácať aj naďalej, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám.

Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne
Každý prípad sa posudzuje individuálne, na základe bonity klienta, ktorú má v čase žiadosti o konkrétny úver. Klient musí byť schopný po posúdení celkových príjmov a výdavkov svoje úvery reálne splácať. Vlani sa priemerná splatnosť úveru pohybovala okolo 7 rokov a výška úveru okolo 8 000 eur.


Na čom sa dá ušetriť: Ak

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.