26.09.2017, 00:00

Zadlžených Slovákov lovia šmejdi

Legislatívne novinky v oblasti oddlženia sa snažia vo svoj prospech využiť rôzne firmy.

Zadlžených Slovákov lovia šmejdi
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Osobný bankrot zažíva boom. Takmer päťtisíc ľudí so žiadosťou len prvý mesiac, celkovo zatiaľ takmer dva a pol tisíca oddlžených ľudí a ďalšie stovky ľudí čakajúcich na vybavenie. To všetko za zopár mesiacov fungovania novej normy. Zákonodarcovi pritom stačilo jediné. A to odstrániť zo zákona podmienku mať vôbec nejaký majetok. Bez minimálnej sumy peňazí totiž ešte do marca tohto roka nebolo možné zbankrotovať.

Trojnásobný nárast
Teraz sú to už tisíce ľudí. Do konca augusta tohto roka vyhlásilo takzvaný malý konkurz presne 2 390 osôb, čo je o 284 percent viac ako za celý minulý rok, keď osobný bankrot vyhlásilo presne 841 ľudí. Ukázala to analýza poradenskej spoločnosti Bisnode. Za rekordnými číslami je novela zákona o konkurzoch a reštrukturalizáciách z dielne rezortu spravodlivosti.

Tá zosekala náklady na oddlženie na minimum. Už viac ako pol roka totiž platí, že vyhlásenie osobného bankrotu už nie je potrebné mať majetok v hodnote aspoň 1 650 eur. Znížila sa aj odmena pre správcu. A to zo 650 na 500 eur. Ak ani túto sumu človek nemá, môže odmenu zaplatiť aj Centru právnej pomoci a dlžník má tri roky na jej splatenie. To všetko pozitívne vplýva na záujem Slovákov o právne zbavenie sa svojich dlhov.

„Tento vývoj bol očakávateľný a pri prijatí zákona očakávaný. Je dôkazom toho, že výrazná zmena režimu osobných bankrotov a zjednodušenie podmienok pre oddlženie boli už mimoriadne potrebné a predchádzajúci systém neposkytoval dosta

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.