19.11.2021, 15:05

Susedské spory sa týkajú aj osočovania

Ľudské spolunažívanie so sebou nesie mnohé strasti. A býva častým zdrojom konfliktov medzi osobami žijúcimi v blízkosti jeden druhého. Kameňom úrazu býva najmä neohľaduplnosť alebo uzurpácia vlastníckeho práva. Experti radia, kedy je vhodné osloviť mediátora a kedy sa už treba obrátiť na súd.

Susedské spory sa týkajú aj osočovania
Zdroj: Reuters

Odpovedá Veronika Regendová, mediátorka z Mestského úradu v Šali

1. Občiansky zákonník

Kde si človek môže podrobnejšie naštudovať o týchto konfliktoch?

V Občianskom zákonníku, konkrétne paragraf 127 sú taxatívne vymenované situácie, ktoré sa priamo dotýkajú susedských sporov, hovorí aj o tom, aké majú susedia voči sebe povinnosti a zodpovednosť.

2. Riešenie nezhody

Kedy je najlepšie osloviť mediátora v prípade susedského sporu?

Podľa mojich skúseností je najlepšie osloviť mediátora hneď v začiatkoch vzniku sporu, respektíve v počiatočnom štádiu nedorozumenia. Konflikt medzi susedmi nie je príliš veľký a je ochota a snaha spor riešiť. V neskorších štádiách, keď spor medzi susedmi narástol do väčších, hlbších rozmerov, je riešenie situácie už náročnejšie. Pretože neskôr dochádza k strate záujmu spor riešiť. Susedia sú potom v pozícii, keď tomu druhému už neveria a vzniká medzi nimi vzájomná nedôvera.

3. Charakter sporu

Aké konflikty je ideálne riešiť pomocou mediátora?

Ak si to premietneme len na susedské spory, v tomto smere vzniká priestor pre riešenie takmer všetkých druhov nedorozumení. Veľmi častým konfliktom, ktorý narúša dobré susedské spolunažívanie, zvykne byť fajčenie, napríklad v spoločných priestoroch, na balkóne, lodžii, pivnici a podobne. Nasleduje tiež hluk ako hlasná hudba alebo nahlas pustený televízor, buchotanie, dupotanie a tak ďalej. Okrem toho to môže byť obťažovanie prachom, napríklad prášením z okna alebo balkóna, rozličným smradom či tienením. V domoch ide často o poľnohospodárske zvieratá, nevhodne vysadené alebo ohrozujúce či tieniace stromy a kríky.

4. Frekvencia návštev

Chodia za vami ľudia v súvislosti s týmito spormi často?

Áno, chodia za mnou ľudia s takýmito typmi konfliktov. Obzvlášť často a pravidelne sa so susedským sporom zastavia ľudia u mňa v Mediačnej poradni, ktorú vediem na Mestskom úrade v Šali. Z vyššie uvedených susedských sporov som počas svojej praxe riešila už každý jeden prípad, od hlučných, fajčiacich susedov, až po holuby na streche, nevhodne umiestnené domáce zvieratá a ohrozujúce stromy.

5. Domy či byty

Viac ľudia bývajúci v rodinných d

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.