29.11.2021, 13:35

Ak dedíte dlžoby, môžete ich odmietnuť

V prípade smrti blížneho je po pohrebe potrebné obrniť sa trpezlivosťou a pripraviť sa na dedičské konanie. Stáva sa však, že okrem hnuteľného či nehnuteľného majetku sa zdedí aj danajský dar v podobe neuhradených podlžností. V tom prípade môžete dedičstvo odmietnuť.

Ak dedíte dlžoby, môžete ich odmietnuť
Zdroj: StockExpert

Pokiaľ ide o dedenie dlhov, kľúčovým zákonným ustanovením je najmä paragraf 470 Občianskeho zákonníka. V ňom sa uvádza, že dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou. Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu. Znamená to, že ak sa po smrti blížneho, po ktorom dedíte, či už podľa závetu alebo podľa zákona, rozhodnete imanie prijať, zodpovedáte za celý jeho obsah. Teda ak mal nebohý dlžoby, spolu s majetkom prijímate aj tie. Ak však dlhy nechcete, je možné dedičstvo odmietnuť.

Neprijatie dlhu

Zodpovednosť za dlžoby je limitovaná hodnotou poručiteľovho majetku. Zjednodušene povedané,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.