Dreamstime
StoryEditor

Ako sa vysporiadať s problémom „studeného“ prízemia

05.02.2018, 23:01
Autor:
vegveg
Bývanie nad nevykurovanou pivnicou, garážou či vestibulom má svoje nevýhody. Obyvatelia takýchto priestorov o tom isto vedia svoje – aj keď sa celý dom zateplí, im sála chlad od podlahy. Ako to vyriešiť?

Pri obnove a zatepľovaní rodinných i bytových domov sa vždy prednostne riešia veľké plochy, fasády, okná a strechy. Na suterény sa väčšinou zabúda. Zdá sa to na prvý pohľad logické – sú nevykurované, takže v nich teplo strážiť netreba. Po prvej vykurovacej sezóne však obyvatelia prízemí a majitelia podpivničených domov prídu na to, že ich teplotný profil nie je taký príjemný, ako na poschodí. Ich podlaha totiž musí zvládať oveľa väčší únik tepla ako tie nad vykurovanými miestnosťami. Riešenie je vcelku jednoduché – treba zatepliť strop pod obytným priestorom. Táto úprava má však svoje špecifiká.

Zákutia/ úskalia suterénov
Stropy pivníc, garáží a vestibulov sú väčšinou veľmi členité. Ich jednoliaty povrch narúšajú nielen pivničné boxy, ale aj potrubia a rôzne technické zariadenia. Aplikácia klasických izolačných dosiek na takéto povrchy je často zložitá a pri množstve „výrezov“ úplne neefektívna. V uzavretých priestoroch, ktoré sú často pod úrovňou terénu, treba tiež myslieť na väčšie riziká v prípade požiaru. Na druhej strane, v suteréne nie je potrebné brať ohľad na poveternostné vplyvy – vietor, dážď ani prudké mrazy neohrozujú stavebné materiály tak, ako napríklad na fasáde domu. Na tepelnú izoláciu stropov pivníc teda treba zvoliť špeciálny postup.

Úzke lamely sa prispôsobia
Na členité stropy technických priestorov, ktoré majú často aj nerovný povrch, sú ideálne úzke formáty. Na trhu nájdete zatepľovacie minerálne lamely s rozmerom 20 x 120 cm, ktorý je ľahký a ideálny pre namáhavú prácu nad hlavou. Prinášajú výhodu domácim majstrom a zručným remeselníkom, ktorí si dokážu ľahšie stavebné úpravy vykonať aj svojpomocne. Frézované lamely sa vyrábajú v rozmedzí hrúbok od 5 do 15 cm, pre citeľný výsledok stavbári odporúčajú použiť tepelnú izoláciu s hrúbkou aspoň 8 až 10 cm, aby bolo zateplenie „vyvážené“. „Je dôležité upozorniť, že zateplenie stropu pivnice má význam len v súčinnosti so zateplením fasády, pretože inak by nestačilo zamedziť úniku tepla,“ zdôrazňuje Vladimír Beňo zo spoločnosti Knauf Insulation.

Praktické aj estetické riešenie
Pri použití minerálnych lamiel v suteréne odpadá nutnosť ochrany pred dažďom, snehom a vetrom, je ich teda možné nalepiť priamo na strop bez dodatočného kotvenia. Nevyžadujú si ani finálny náter, pri náročnejších požiadavkách na estetický vzhľad je ich však možné natrieť finálnou farbou. Minerálne lamely sú ofrézované zo všetkých 4 hrán. Po ich nalepení na podklad stropu vzniká mierne členitá plocha so skosenými hranami, ktoré vytvárajú jemný priestorový „3D“ efekt. „Tým sa dá do určitej miery vyrovnávať nerovnosť podkladu. Pri použití obyčajných lamiel alebo dosiek sa môžu zvýrazniť aj malé nerovnosti na ich stykových hranách,“ upozorňuje Beňo. Pre stropy technických priestorov sú vhodné aj drevovláknité dosky s cementovým spojivom, majú dobrú tepelnú akumuláciu a ľahko sa režú na požadovaný tvar. Sú nehorľavé a tak sú ideálne hlavne do garáží. Dokážu účinne izolovať a tlmiť hluk.

Ochrana proti požiaru
Pivnice a garáže v novostavbách je dnes nevyhnutné riešiť podľa platných noriem, ktoré si vyžadujú v niektorých prípadoch použitie výhradne nehorľavých materiálov, polystyrén teda nie je vhodnou voľbou. Túto požiadavku spĺňajú izolácie z minerálnych vlákien bez dodatočných opatrení a náterov, pretože sú absolútne nehorľavé a zaradené do triedy D1. U jestvujúcich stavieb platí staršia protipožiarna norma, ktorá vyžaduje dodatočné zvyšovanie požiarnej odolnosti izolovaných stropov, kde bola v minulosti použitá izolácia z polystyrénu. Odporúčajú sa napríklad požiarne omietky s hrúbkou 1,5 cm alebo obloženie nehorľavými doskami triedy A1 alebo A2. Minerálne lamely sú vhodné aj pri tomto riešení.

01 - Modified: 2023-03-24 09:22:05 - Feat.: - Title: Minuloročná spotreba tepla v Česku bola najnižšia za šesť rokov 02 - Modified: 2023-03-21 12:35:25 - Feat.: - Title: Dara Rolins s Nedvědom: „Dohodli sme sa, že nebudeme mať deti, ale dva domy.“ 03 - Modified: 2023-03-21 10:30:26 - Feat.: - Title: Miesto činu ale aj domov dvoch mladých ľudí. Dom, kde zavraždili Kuciaka s Kušnírovou, búrajú 04 - Modified: 2023-03-19 05:37:12 - Feat.: - Title: Štát spôsobil šachovanie s faktúrami za teplo. Najprv 50 eur hore, potom zas dole 05 - Modified: 2023-03-08 14:50:52 - Feat.: - Title: Bez zemného plynu nedokáže Slovensko ešte dlho existovať. Nemusí byť však z Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
25. marec 2023 00:41