13.03.2018, 00:00

Adidas obhájil svoje prúžky. Pomohli mu v Luxemburgu

Nemecký výrobca športového oblečenia si musel na súde zastať svoje ochranné známky.

Adidas obhájil svoje prúžky. Pomohli mu v Luxemburgu
Zdroj: Reuters

Nemeckému Adidasu sa v Európe darí. Nielenže má výsostné postavenie medzi firmami so športovým oblečením, darí sa mu navyše odbíjať aj právne spory týkajúce sa poznávacích symbolov jeho značky.

Tými sú už takmer sedemdesiat rokov tri prúžky. Odevnú firmu nedávno podržali sudcovia v Luxemburgu v prípade proti belgickej firme, ktorá si chcela na Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo tiež zaregistrovať svoje pásiky. Aj keď boli len dva, v spore neuspela.

Všeobecný súd Európskej únie v marci rozhodol, že Adidas môže zabrániť tomu, aby ako ochranná známka boli zapísané dva súbežné pásiky na topánkach, čo požadovala belgická Shoe Branding Europe. Adidas v konaní upozorňoval, že by išlo o neoprávnený prospech z jeho staršej ochrannej známky s troma prúžkami.


Belgičania urobili chybu
Shoe Branding Europe totiž ešte v rokoch 2009 a 2011 podala na Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo v španielskom Alicante prihlášku na zápis dvoch ochranných známok Európskej únie – v podobe dvoch diagonálnych súbežných pásov – jedna bola pre topánky ako také a druhá pre bezpečnostnú a ochrannú obuv. Nemecký Adidas namietal už vtedy. Európsky úrad v rozhodnutiach z roku 2015 a 2016 vyhovel jeho námietkam. Tvrdil, že existuje stupeň podobnosti medzi sporn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.