29.03.2018, 00:00

Epidurál už pri pôrode nezaúčtujú

Poplatky v zdravotníctve sa menia. Niektoré sa rušia, iné menia svoju výšku a ponúkame vám aj prehľad úkonov, za ktoré neplatíte vôbec.

Epidurál už pri pôrode nezaúčtujú
Zdroj: Reuters

Odpovedá Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva

Zrušené poplatky
1. Ktoré poplatky sa rušia a odkedy?
Od februára tohto roku sa v nemocniciach spadajúcich pod ministerstvo zdravotníctva zrušili poplatky za epidurál, výber pôrodníka a prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Poplatok za epidurál sa pohyboval vo výške 70 až 209 eur, poplatok za výber pôrodníka v sume 150 až 300 eur a otec pri pôrode zaplatil 10 až 35 eur.

Náklady a poisťovne
2. Budú zrušené poplatky platiť poisťovne?
Ak ide o poplatok za epidurál, v budúcnosti plánujeme, aby uvedený výkon bol pripočítateľnou položkou v rámci DRG. Ministerstvo zároveň otvára diskusiu o tejto téme so zdravotnými poisťovňami, rokovali sme už napríklad so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Nateraz budú uvedené výkony pokrývať nemocnice, avšak naším cieľom je, aby boli hradené z verejného zdravotného poistenia.

Humanizácia pôrodov
3. Prečo sa rušia práve poplatky týkajúce sa rodičiek?
Poplatky sme zrušili v snahe o čo najväčšiu humanizáciu pôrodov bez bolesti. Nevideli sme reálny dôvod na spoplatňovanie prítomnosti otca pri pôrode, pretože ani pri iných lekárskych zákrokoch nie je prítomnosť člena rodiny spoplatňovaná. V prípade pôrodu ide o najkrajší okamih v živote rodičky, ako aj celej rodiny. Snažíme sa preto čo najviac vychádzať v ústrety rodičkám.Ambulantné pohotovosti
4. Ako aktuálne fungujú ambulantné pohotovosti a akými zmenami prejdú?
Pohotovosti zatiaľ fungujú v nezmenenom režime. To znamená od 16.00 do 7.00 hodiny. Zatiaľ, kým fungujú ambulantné pohotovosti podľa doterajších pravidiel, sa za návštevu takejto ambulantnej pohotovostnej služby platí naďalej 1,99 eura. Podľa nových pravidiel začne ambulantná pohotovostná služba fungovať postupne. Poplatok dve eurá začne platiť, až keď sa určia noví organizátori ambulantnej pohotovostnej služby, ktorí vzídu z výberových konaní. Prvé výberové konanie na nových organizátorov bolo do konca februára 2018. Proces bude postupný a ukončí sa do konca júna 2018. Po novom budú pohotovo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.