25.05.2018, 11:25

Abeceda proti pádu z výšky môže zachrániť život pracovníka

V prípade, že sa stane úraz pri páde z výšky, inšpektorát práce skúma, ako boli dodržané všetky bezpečnostné opatrenia. Najmä, či ste pracovníka vo firme oboznámili so všetkými rizikami spojenými s výkonom jeho práce.

Abeceda proti pádu z výšky môže zachrániť život pracovníka

Inšpektorát práce skúma, ako pracovník absolvoval nevyhnutné školenia a či dostal všetky ochranné pomôcky. Dôležité je, aby ich používal pri práci a dôkladne dodržiaval technologický a pracovný postup. V neposlednom rade aj, či nebol pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Potom sa zabezpečujú stopy na pracovisku, kde sa stal úraz. Vypovedajú spolupracovníci a nadriadení. V prípade závažného pracovného úrazu ho vyšetrujú aj policajti.

„Pokuta od inšpektorátu práce za ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, ak nebola dodržaná bezpečnosť, sa pohybuje od 33- tisíc do 200- tisíc eur,“ vysvetľuje Norbert Capák zo spoločnosti Delux.

Práca vo výškach je veľmi špecifickou a rizikovou činnosťou a vyžaduje si cielenú záruku bezpečnosti. ,,Pri ochrane proti pádu pracujeme s takzvanou abecedou ochrany proti pádu, ktorá v skratke hovorí o tom, čo je nevyhnutné na to, aby mohli pracovníci bezpečne pracovať vo výškach,” hovorí odborník.

Abeceda ochrany proti pádu:

„A“ – ANCHORAGE – miesto ukotvenia, alebo zariadenie pomocou, ktorého sa pracovník ukotví na rôzne dostatočne pevné konštrukcie.

„B“ – BODY SUPORT – opora tela, čo je vlastne celotelový bezpečnostný postroj, ktorý musí mať pracovník oblečený.

„C“ – CONNECTORS – spojovacie prvky – všetko to, čím sa spája kotviaci bod (A) s bezpečnostným postrojom (B). Môžu to byť prídavné laná, samonavíjacie kladky, tlmiče pádu, alebo ostatné zariadenia slúžiace na spojenie kotviaceho bodu s bezpečnostný postrojom.

„D“ – DESCENT AND RESCUE – evakuácia a záchrana – pri práci vo výškach treba byť pripravený aj na to, čo sa stane po prípadnom zachytení pádu. Je povinnosťou vyplývajúcou z legislatívy mať v blízkosti pracoviska, kde sa pracuje vo výškach prostriedky, pomocou ktorých možno pracovníka dostať po páde bezpečne na zem.

„E“ – EDUCATION – vzdelávanie – veľmi dôležitá časť skladačky bezpečnej práce vo výškach. Oboznamovanie zamestnancov s normami, ich školenie a aj praktický tréning pre správne používanie prostriedkov osobného zabezpečenia proti pádu.

Vytvorenie vhodných kotviacich bodov a istiacich systémov pri prácach vo výškach je finančne náročné, no nevyhnutné. Týka sa najmä bezpečného ukotvenia v prípade striech, plniacich a stáčacích miest, žeriavových dráh alebo ostatných priestorov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.