27.06.2018, 00:00

Kto záväzne určí druh pozemku

Ponúkanie pôdy cez register skôr, ako ju predáte, nie je povinné vždy. A rozhoduje aj to, či skutočne ide o poľnohospodársky pozemok. Kto má pri tom rozhodujúce „slovo“, upozorňuje Úrad geodézie, kartografie a katastra

Kto záväzne určí druh pozemku
Zdroj: Dreamstime


Kupujúci si chce overiť, či pozemok, o ktorý má záujem, je určený na poľnohospodárske využitie.
Spôsob využitia v konečnom dôsledku vyplýva z kódu druhu pozemku alebo z kódu spôsobu využitia pozemku, ktorý je evidovaný na liste vlastníctva. Poľnohospodárskou pôdou je produkčne potenciálna pôda, ktorá je evidovaná v katastri nehnuteľností ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty. Definíciu obsahuje aj zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, podľa ktorého „poľnohospodárskym pozemkom sa na účely tohto zákona rozumie poľnohospodárska pôda alebo pozemok zastavaný stavbou na poľnohospodárske účely do 24. júna 1991“.

V extraviláne sú lány polí bez vyznačených hraníc, niekedy sú zaburinené alebo zarastené náletovým drevom. Kto teda záväzne určí, či ide o poľnohospodársky pozemok a určí jeho záväzné hranice a výmeru?
Keďže na účely zákona sa poľnohospodárskou pôdou rozumie produkčne potenciálna pôda evidovaná v katastri nehnuteľností ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty, aj v prípade pozemkov nachádzajúcich sa v extraviláne sa pri určení druhu pozemku vychádza z údajov evidovaných v katastri nehnuteľností. Zároveň upozorňujeme, že na účely katastrálneho zákona je záväzným druhom pozemku ten, ktorý je evidovaný v registri C. V prípade prevodu pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako parcela registra E (ktorej hranice nie sú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.