15.09.2018, 08:09

Kupujete ojazdené auto? Takto uzavriete kúpnu zmluvu

Auto, ktoré ste kúpili z druhej ruky, bolo havarované alebo príde exekútor a zabaví ho. Dobrá kúpna zmluva vás zachráni pred nepríjemnosťami. Ako ju zostavíte bezchybne? Kúpte si pondelkové vydanie Hospodárskych novín a nájdete v ňom zmluvu aj s radami odborníka.

Kupujete ojazdené auto? Takto uzavriete kúpnu zmluvu

Na rozdiel od nehnuteľností, hnuteľné veci, napríklad ojazdené alebo nábytok, sa predávajú obyčajne bez nejakých kúpnych zmlúv. Ak však ide o veci väčšej hodnoty, nemali by ste to nechať len na ústnu dohodu. Uzavrite kúpnu zmluvu vždy písomne a dbajte na každý detail.

„Klientom odporúčame zamerať sa vždy na prípadné vady, ktoré by prevádzaná vec, či už ide o hnuteľnú alebo nehnuteľnú, mohla v čase kúpy mať,“ vraví advokát Róber Bános.

Pokiaľ ide o kúpnu zmluvu, ktorej predmetom je prevod nehnuteľnosti, upozorňuje na ustanovenie Občianskeho zákonníka podľa ktorého ak „ide o zjavné vady alebo o vady, ktoré možno zistiť z príslušnej evidencie nehnuteľností, nemožno uplatňovať nárok zo zodpovednosti za vady, ibaže scudziteľ výslovne ubezpečil, že vec je bez akýchkoľvek vád.“

Chcete vedieť, čo by mala kúpna zmluva obsahovať? Kúpte si Hospodárske noviny a dozviete sa. Už tento pondelok.

Ako bonus prinášame vzor zmluvy na kúpu ojazdeného auta aj s komentárom odborníka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.