09.10.2018, 00:00

Zberateľské aktíva prinášajú radosť aj zisk

Motiváciou k nákupu zberateľských aktív je najčastejšie vášeň a radosť. Hoci návratnosť investície nie je na prvom mieste, výnosy z umenia sú po rokoch veľmi zaujímavé.

Zberateľské aktíva prinášajú radosť aj zisk
Zdroj: Dreamstime

Zberateľské aktíva v sebe spájajú možnosť zhodnotenia a zberateľskej vášne. Ide o špecifickú časť aktív, ktorá si vyžadujú dlhodobý investičný horizont.


„Zberateľstvo môže pre investorov prinášať nielen potešenie z estetickej hodnoty, ale stáva sa aj zaujímavou alternatívou zhodnocovania majetku a jeho prenosu na ďalšie generácie. Zároveň znižuje volatilitu portfólia, diverzifikuje ho a ochraňuje pred krízami, pretože ceny luxusných statkov nie sú úzko prepojené na hospodársky cyklus ako klasické finančné aktíva,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky Slovensko. „Stabilizujú investičné portfólio v čase, keď sa tradičné finančné aktíva na čele s akciami môžu ocitnúť v kríze. Sme preto presvedčení, že alternatívne formy investovania by mali byť súčasťou portfólia každého investora,“ dodáva.


Alternatívne investície s radosťou
Problémom v niektorých prípadoch môže byť relatívne vysoká vstupná cena investície, môže sa Marta Svítkovápohybovať v niekoľkých desiatkach či až v stovkách tisíc eur. Zároveň je potrebné upozorniť, že zberateľské aktíva majú výrazne nižšiu likviditu ako tradičné finančné nástroje. Ak ich chce človek predať, kupca hľadá zvyčajne dlhší čas než je to pri akciách či dlhopisoch.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.