04.12.2018, 23:35

Návrh na vklad má jasné pravidlá

Každá zmluva, ktorá sa týka prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, musí prejsť rukami vkladára, teda odborníka katastrálneho úradu. Ten posúdi, či je v nej všetko, čo si vyžadujú naše zákony. Na to, aby sa konanie vôbec začalo, je potrebný návrh na vklad. Veronika Balintová, právnička právneho portálu Xpravo.eu, upozorňuje na náležitosti, informácie a prílohy, ktoré nesmú v návrhu chýbať.

Návrh na vklad má jasné pravidlá
Zdroj: Dreamstime

A. Označíte navrhovateľa
Ak návrh podáva občan – fyzická osoba, musíte uviesť jeho meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, trvalý pobyt, adresu na doručovanie v tuzemsku, ak je odlišná od trvalého pobytu, údaj o štátnej príslušnosti.

Pozor: Ak ide o cudzinca, rodné číslo sa nahradí iným identifikátorom. Napríklad aj číslom pasu, číslom sociálneho poistenia či vodičského preukazu. Súčasne, ak fyzická osoba nemá adresu v registri obyvateľov a ani neuvedie v návrhu adresu na doručovanie v tuzemsku, okresný úrad jej doručuje písomnosti špeciálne. A to tak, že to oznámi na svojej úradnej tabuli a webe. Listina je v takom prípade doručená po 15 dňoch od zverejnenia. Ak ide o právnickú osobu, návrh musí obsahovať jej názov – obchodné meno, identifikačné číslo (IČO), sídlo a adresu na doručovanie, ak je odlišná od sídla.

B. Uvediete okresný úrad príslušný na konanie
Označíte presný názov okresného úradu, v územnom obvode ktorého sa nehnuteľnosť nachádza. Ten je totiž príslušný konať. V prípade, že je nehnuteľnosť vo viacerých obvodoch katastrálnych úradov, návrh môžete adresovať ktorémukoľvek z nich.

Pozor: Ak by ste totiž doručili návrh na iný úrad, počítajte s tým, že konanie by sa oddialilo.

C. Predmet návrhu
Ide zjednodušene o označenie toho, čoho sa navrhovateľ domáha; môže ísť napríklad o zápis práv k nehnuteľnostiam vkladom, záznamom alebo poznámk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.