StoryEditor

Návrh na vklad má jasné pravidlá

04.12.2018, 22:35
Každá zmluva, ktorá sa týka prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, musí prejsť rukami vkladára, teda odborníka katastrálneho úradu. Ten posúdi, či je v nej všetko, čo si vyžadujú naše zákony. Na to, aby sa konanie vôbec začalo, je potrebný návrh na vklad. Veronika Balintová, právnička právneho portálu Xpravo.eu, upozorňuje na náležitosti, informácie a prílohy, ktoré nesmú v návrhu chýbať.

A. Označíte navrhovateľa
Ak návrh podáva občan – fyzická osoba, musíte uviesť jeho meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, trvalý pobyt, adresu na doručovanie v tuzemsku, ak je odlišná od trvalého pobytu, údaj o štátnej príslušnosti.

Pozor: Ak ide o cudzinca, rodné číslo sa nahradí iným identifikátorom. Napríklad aj číslom pasu, číslom sociálneho poistenia či vodičského preukazu. Súčasne, ak fyzická osoba nemá adresu v registri obyvateľov a ani neuvedie v návrhu adresu na doručovanie v tuzemsku, okresný úrad jej doručuje písomnosti špeciálne. A to tak, že to oznámi na svojej úradnej tabuli a webe. Listina je v takom prípade doručená po 15 dňoch od zverejnenia. Ak ide o právnickú osobu, návrh musí obsahovať jej názov – obchodné meno, identifikačné číslo (IČO), sídlo a adresu na doručovanie, ak je odlišná od sídla.

B. Uvediete okresný úrad príslušný na konanie
Označíte presný názov okresného úradu, v územnom obvode ktorého sa nehnuteľnosť nachádza. Ten je totiž príslušný konať. V prípade, že je nehnuteľnosť vo viacerých obvodoch katastrálnych úradov, návrh môžete adresovať ktorémukoľvek z nich.

Pozor: Ak by ste totiž doručili návrh na iný úrad, počítajte s tým, že konanie by sa oddialilo.

C. Predmet návrhu
Ide zjednodušene o označenie toho, čoho sa navrhovateľ domáha; môže ísť napríklad o zápis práv k nehnuteľnostiam vkladom, záznamom alebo poznámkou, ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-09-29 06:01:40 - Feat.: - Title: Na realitnom trhu príde zásadný zlom. Brutálne nárasty cien sú minulosťou 02 - Modified: 2022-09-30 06:39:35 - Feat.: - Title: Byty v novej dominante Bratislavy sú takmer vypredané. Pri Klingerke sa plánuje šesť ďalších stavieb 03 - Modified: 2022-09-27 13:30:00 - Feat.: - Title: Ako bez chyby vypísať návrh na vklad do katastru? Na toto nesmiete zabudnúť 04 - Modified: 2022-09-26 17:30:00 - Feat.: - Title: Kedy a za akých podmienok vám môže úrad odmietnuť návrhy na kataster? Tu sú dôvody 05 - Modified: 2022-09-27 13:01:02 - Feat.: - Title: Kataster čakajú viaceré novinky. Jednou z nich je rapídne zdražovanie
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. september 2022 23:39