23.01.2019, 00:00

Požiadajte o zdedený náhradný pozemok

Dostali ste v minulosti do náhradného užívania pozemky namiesto tých, ktoré máte v družstve? Ak ste ich chceli užívať naďalej, museli ste v minulom roku o to požiadať na okresnom úrade. Pozrite sa, čo sa zmenilo v legislatíve pred rokom a čo platí v tejto oblasti po novom.

Požiadajte o zdedený náhradný pozemok
Zdroj: Reuters

Čo priniesla novela zákona v minulom roku

Kto mohol podať návrh
Osoba, na ktorej meno znelo pôvodné rozhodnutie, musela podať návrh na okresný úrad do konca februára 2018. Všeobecne tiež platilo, že ste mohli kohokoľvek splnomocniť. Ak by návrh splnomocnenie neobsahoval, okresný úrad by vás vyzval, aby ste ho v určenej lehote priložili. Úrady skúmali, či dotyčná osoba ešte žila. Či bol na návrhu jej podpis a či bol overený. Ak žila a všetko ostatné bolo tiež v poriadku, osoba plynulo pokračovala v užívaní náhradného pozemku, ktorý dostala v minulosti, avšak vznikol k nemu podnájomný vzťah. Nevolalo sa však už náhradné užívanie, ale podnájomný vzťah, ktorý je bezplatný, pretože vaše pozemky ostali v užívaní družstva. A vy ste si namiesto nich vybrali podnájomný pozemok. Čiže aj naďalej ste nedostávali tak ako v minulosti nájomné za svoje vlastné pozemky, keďže užívate iné, a vlastník týchto podnájomných pozemkov dostáva naďalej nájomné od družstva alebo agropodniku, s ktorým má nájomnú zmluvu.

Pozemky na území, kde sa už náhradné užívanie skončilo
Doteraz ukončila pozemkové úpravy len časť zo všetkých 3 559 katastrálnych území. V týchto už náhradné užívanie zaniklo, keďže náhradné pozemky b

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.