29.01.2019, 13:13

Kúpili ste byt v Nitre, nezabudnite podať priznanie do konca januára

Majitelia nehnuteľností v Nitre zaplatia rovnaké dane ako v minulom roku. Každý, u koho počas roku 2018 nastali zmeny, je povinný do 31. januára 2019 podať priznanie a potrebné doklady na Mestskom úrade v Nitre v klientskom centre.

Kúpili ste byt v Nitre, nezabudnite podať priznanie do konca januára
Zdroj: Pavol Funtál

Každý, u koho počas roku 2018 nastali zmeny vo vlastníctve nehnuteľností nachádzajúcich sa v Nitre, alebo iné zmeny rozhodujúce pre správne určenie dane, je povinný najneskôr do 31. januára 2019 podať priznanie k dani z nehnuteľností a potrebné doklady na Mestskom úrade v Nitre v klientskom centre.

Tlačivá na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností sú k dispozícii v klientskom centre mestského úradu Nitra a taktiež sú zverejnené aj na web stránke mesta www.nitra.sk.

Aké doklady doklady sa predkladajú

1. Pri predaji, kúpe a darovaní nehnuteľnosti – rozhodnutie správy katastra, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti.

2. Pri zmene plochy stavby skutočnú výmeru zastavanej plochy.

3. Pri dedičstve – právoplatné osvedčenie o dedičstve alebo rozhodnutie o dedičstve – na osvedčení alebo rozhodnutí o dedičstve musí byť vyznačený dátum právoplatnosti, nakoľko pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.

4. Stavebný pozemok – právoplatné stavebné povolenie

5. Kolaudácia stavby – právoplatné kolaudačné rozhodnutie, geometrický plán – prípadne skutočnú výmeru zastavanej plochy stavby

6. Odstránenie stavby – rozhodnutie o odstránení stavby a potvrdenie o neexistencii stavby vydané stavebným úradom

7. Zmena užívania stavby – doklad o zmene užívania stavby

8. Oznámiť zmenu charakteru pozemku

9. Dražba – osvedčenie o priebehu dražby

Iné zmeny rozhodujúce pre správne určenie dane sú:

1. Nadobudnutie preukazu ZŤP a ZŤP-S

Predložíte fotokópiu preukazu vydaného najneskôr v roku 2018

2. Osoby osamelo žijúce nad 70 rokov

Predložíte občiansky preukaz

Pozor! Nárok na oslobodenie resp. zníženie dane z nehnuteľností si daňovník uplatňuje v podanom daňovom priznaní.

Priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva na tlačivách vydaných ministerstvom financií. Mesto Nitra ich zverejňuje na: https://www.nitra.sk/Zobraz/Obsah/13126.

Priznanie k dani z nehnuteľností je možne podať aj elektronicky prostredníctvom elektronického formulára cez https://www.nitra.sk/zobraz/sekciu/podavanie-danoveho-priznania-k-dani-z-nehnutelnosti za predpokladu, že daňovník alebo osoba, ktorú na podanie splnomocní, má elektronický občiansky preukaz.


Zdroj: Vladimír Petrík, vedúci odboru miestnych daní a poplatkov Mestského úradu v Nitre

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.