29.01.2019, 13:57

Trenčín ponúka úľavy na dani z nehnuteľností majiteľom nad 70 rokov

Nárok na zníženie alebo oslobodenie od dane z nehnuteľností majú daňovníci, ktorí spĺňajú podmienky stanovené zákonom a všeobecne záväzným nariadením mesta o miestnych daniach. Mesto sadzby v porovnaní s minulým rokom nemenilo.

Trenčín ponúka úľavy na dani z nehnuteľností majiteľom nad 70 rokov
Zdroj: Michal Kulíšek

Mesto Trenčín zníži daň o 50 percent:

a) u pozemkov – záhrad, ktorých vlastníkmi sú osoby nad 70 rokov, ak slúžia výhradne na ich osobnú potrebu,
b) u stavieb na bývanie a bytov vo vlastníctve osôb nad 70 rokov alebo osôb s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ako aj prevažne alebo úplne bezvládnych fyzických osôb, ktoré slúžia na ich trvalé bývanie,
c) u garáží a nebytových priestorov v bytových domoch, ktoré slúžia ako garáž a vlastnia ich osoby nad 70 rokov, osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držitelia preukazu ŤZP a ŤZP-S, len ak slúžia pre motorové vozidlo používané na ich dopravu - ako doklad vyžaduje napríklad rozhodnutie o ťažkom zdravotnom postihnutí.

Pozor! Pre zníženie dane je rozhodujúci stav k 1. januáru 2019 a daňovník je povinný ho uplatniť do 31. januára 2019. Ak tak už v minulosti urobil a nedošlo u neho k žiadnej zmene, nemusí opäť žiadať o zníženie dane. Zníženie dane z nehnuteľností u osôb nad 70 rokov zohľadní mesto bez uplatnenia nároku pri výrube dane.

Priznanie sa podáva a o úľavy žiada na jednotnom tlačive určenom ministerstvom financií, je jednotné pre všetky obce a mestá. K dispozícii je na internetovej stránke Ministerstva financií. Dá sa podať aj elektronicky prostredníctvom elektronickej podateľne, avšak musí byť podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP). V žiadnom prípade nepostačuje podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti mailom, správca dane ho v tomto prípade nepovažuje za účinne podané.

Zdroj: Ján Margetín, špecialista pre dane a poplatky Mestského úradu v Trenčíne

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.