27.02.2019, 00:00

Chcete darovať podiel z daní? Dodržte postup

Pre neziskový sektor sú dve percentá z daní veľmi dôležitý príjem. Ak neviete, komu darovať, „poobzerajte“ sa vo svojom okolí, určite existuje organizácia, ktorá by financie privítala a zmysluplne využila.

Chcete darovať podiel z daní? Dodržte postup
Zdroj: Dreamstime

Zo štatistík jednoznačne vyplýva, že počet prijímateľov, hodnota darovanej sumy a aj počet darcov z roka na rok stúpa. „Zvyšuje sa nielen počet tých, ktorí podiel zaplatenej dane darujú, ale aj celková výška darovanej sumy. Kým za zdaňovacie obdobie 2014 v roku 2015 poukázalo dve percentá dane 3 499 právnických osôb, v nasledujúcom roku ich bolo už 5 239 a v roku 2017 poukázalo financie neziskovkám už 5 796 firiem,“ vyčíslila Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva.


V celkovom súčte v roku 2015 získalo 12 586 prijímateľov z podielov daní 56,9 milióna eur, v roku 2018 už 14 908 subjektov prijalo celkom 68,1 milióna eur.


Zamestnanci aj živnostníci venujú dve percentá
Aj v tomto roku majú daňovníci možnosť darovať dve percentá zo svojich daní. Zoznam prijímateľov, ktorý vedie Notárska komora, je však každý rok nový a všetci darcovia musia rešpektovať termíny aj zákonom stanovenú formu. Ináč sa ich dar nedostane na účet vybranej organizácie.

​Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2018, predložia daňovému úradu vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane do 30. 4. 2019. Vyhlásenie sa podáva na predpísanom tlačive a jeho prílohou je aj potvrdenie o zaplatení dane, ktoré  vystaví zamestnávateľ najneskôr do 15. 4. 2019. Vzor vyhlásenia aj potvrdenie nájdete na portáli Finančnej správy.


Fyzické a právnické osoby, ktoré podávajú daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2018, priamo v daňovom priznaní vyhlásia, komu sa majú dve percentá z dane poukázať.


Občan alebo živnostník, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov fy

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.