27.02.2019, 10:00

Na kúpu štvorcového metra bytu musíme v priemere odpracovať aj 378 hodín

Rast cien bytov naďalej pokračuje. Priemerná hodnota bytu na Slovensku stúpla prvý mesiac roku 2019 oproti záveru roka o 1,1 percenta. Vlani v decembri nás štvorcový meter stál priemerne 1671 eur, v januári 2019 to bolo už 1690 eura.

Na kúpu štvorcového metra bytu musíme v priemere odpracovať aj 378 hodín
Zdroj: Dreamstime

Rast cien bytov naďalej pokračuje. Podľa najnovších údajov Realitného barometra, ktorý mapuje ceny bytov v krajských mestách Slovenska, je cena za bývanie na podobnej úrovni ako tomu bolo v roku 2008.

Podľa analytika Realitnej únie Vladimíra Kubrického sa vynára otázka, či opäť nie sme svedkami nafukovania ďalšej realitnej bubliny, ako sme ju poznali pred 11 rokmi.

Na jeden štvorcový meter bytu musí totiž priemerný Slovák odpracovať od 250 do 378 hodín.

Ak si chce zabezpečiť bývanie, najdlhšie naň musí pracovať v Bratislave, a to až 378 hodín. Platy v hlavnom meste sú síce v porovnaní s ostatnými časťami Slovenska vyššie aj o 63 percent, stále to ale nestačí na kompenzáciu vysokých cien bytov.

Realitný barometer tiež ukazuje, že príchod automobilky Jaguar Land Rover zdvihol ceny aj v Nitre. Na jeden štvorcový meter plochy tam obyvatelia musia odpracovať 346 dní. Najlepšie spomedzi krajských miest vyšiel Trenčín, kde stačí na starší dvojizbový byt pracovať len 255 hodín.

„Cena nehnuteľností je len jednou stranou mince. Jej druhou je dostupnosť bývania pre ľudí. V porovnaní s rokom 2008 je dnes vyššia kúpyschopnosť obyvateľstva, kedy sú platy približne o tretinu vyššie,“ vysvetľuje analytik Kubrický.

Z tohto pohľadu dnešné ceny bytov nemožno ani zďaleka považovať za astronomické.

„Realitná bublina nemôže prasknúť, lebo tu žiadna nie je. Korekcia, ktorá by znamenala určitý pokles cien, je však možná. Zrejme k nej ale tento rok nedôjde,“ skonštatoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.