19.03.2019, 00:00

Čo bude s Bašternákovými bytmi, ktoré previedol na rodinu? Majetok za milióny môže štát ľahko získať

  • V otázke, či štát dostane od Bašternáka prepísané majetky späť, bude kľúčová osoba konkurzného správcu.
  • Iba ten dokáže prostriedky získať späť.

Krátko pred svojím odsúdením previedol Ladislav Bašternák svoje nehnuteľnosti na blízkych rodinných príslušníkov. Za trestný čin, ktorý spáchal a bol posadený za mreže, sa však udeľuje trest prepadnutia celého majetku. Ako potvrdil minulý štvrtok hovorca krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak, „krajský súd udelil obžalovanému päťročný trest odňatia slobody a trest prepadnutia majetku“.

Správca konkurznej podstaty
Prepadnutie majetku znamená, že všetky nehnuteľnosti, autá, peniaze na účtoch a ďalší majetok prejdú na štát. Avšak – počas niekoľkých mesiacov pred právoplatným rozhodnutím súdu tento kontroverzný podnikateľ urýchlene prevádzal svoje nehnuteľnosti na manželku.

Vyvstáva otázka, prečo mu v tom orgány činné v trestnom konaní nezabránili predbežným opatrením. To by majetok zablokovalo. Dnešná situácia je taká, že všetko je v rukách správcu konkurznej podstaty. Iba on dokáže získať prevedený majetok späť.

Prípad má aj ústavnoprávny presah. V byte, ktorý stále vlastní Bašternák, je totiž ešte stále ubytovaný expremiér Robert Fico.

Predbežné opatrenie
Podľa expertov však štátne orgány mali možnosť zabrániť v účelovom prevode majetkov. Tento názor zastáva aj Peter Oravec, partner v advokátskej kancelárii PRK Partners. „Z krajského súdu odznelo, že trest prepadnutia majetku sa udeľuje obligatórne,“ vysvetľuje Oravec. To znamená, že súdy už vopred vedeli, že ak Bašternáka uznajú za vinného, jeho majetok prepadne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.