27.03.2019, 00:00

Žiadosť o kúpele má presný postup

Kúpeľnú liečbu nemusíte absolvovať len na Slovensku. V rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti sa môžete ísť liečiť aj do iných krajín Európskej únie. Poisťovňa vám prispeje.

Žiadosť o kúpele má presný postup
Zdroj: Archív HN

Kúpeľná starostlivosť môže výrazne zmierniť zdravotné problémy alebo im predísť, napriek tomu by ich mohlo využívať viac ľudí. Slovensko je pritom kúpeľná veľmoc. Na liečenie v kúpeľoch sa síce môžete vybrať za vlastné peniaze ako samoplatiteľ, ale ak chcete príspevok zdravotnej poisťovne, potrebujete dodržať postup.


Ak máte konkrétny zdravotný problém, je nutné navštíviť všeobecného lekára, ten vás v prípade potreby odporučí na špecialistu. Liečeniu v kúpeľoch musí predchádzať ambulantná liečba alebo hospitalizácia pacienta. Návrh na liečbu už vystaví špecialista na základe nálezov a odporučenia. Zdravotná poisťovňa má na jeho posúdenie tridsať dní. Schválený návrh na kúpeľnú liečbu musí obsahovať povinné údaje – ten poisťovňa doručí pacientovi.


„O tom, ako často zdravotná poisťovňa preplatí pacientovi kúpeľnú liečbu, rozhoduje druh indikácie. Jednoznačne sa nedá určiť ani dĺžka ambulantnej liečby pre schválenie kúpeľnej starostlivosti,“ hovorí Matej Neumann, hovorca poisťovne Union.


Ako vybaviť kúpele
Záujemca o pobyt v kúpeľoch musí dodržať isté pravidlá. „Pred nástupom potrebujete vyplniť tlačivo Návrh na kúpeľnú starostlivosť. To nájdete na stránke zdravotnej poisťovne a spolu s priloženými lekárskymi správami podáte v pobočke vašej poisťovne. Druhá možnosť je zaslať ho poštou do pobočky, ktorá má na starosti priamo posudzovanie žiadostí o kúpeľnú liečbu,“ objasňuje Jana Martanovičová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Návrh musí byť doručený najneskôr šesť týždňov pred skončením lehoty jeho platnosti.


„Ak schválime kúpeľnú starostlivosť typu A, ktorú hradí poisťovňa v plnej výške, návrh zašleme priamo do zariadení, s ktorými máme uzatvorenú zmluvu na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.