17.04.2019, 10:43

Vlastníte pôdu s inou osobou? Takto môžete spoluvlastníctvo skončiť a vzájomne sa vysporiadať

Čo by ste mali vedieť o podielovom spoluvlastníctve a ako sa dá aj zrušiť, vysvetľuje advokát Martin Bajužík. Na konci nájdete aj vzor dohody, ktorým sa môžete riadiť pri zostavení svojej. Nezabudnite ju doručiť do katastra.

Vlastníte pôdu s inou osobou? Takto môžete spoluvlastníctvo skončiť a vzájomne sa vysporiadať

Čo by ste mali vedieť o podielovom spoluvlastníctve

1. Ide o vlastníctvo viacerých osôb k tej istej spoločnej veci, ktorá nie je reálne rozdelená.

2. Každý spoluvlastník disponuje svojím spoluvlastníckym podielom, ktorý vyjadreniu mieru, ako sa spoluvlastníci vzájomne podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.

3. Spoluvlastnícky podiel môže byť vyjadrený zlomkom – napríklad 1/2 alebo percentom – napríklad 50 percent, kedy sa o nehnuteľnosť delia dve osoby.

4. Občiansky zákonník rozlišuje dva spôsoby zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva k spoločnej veci, a to:
• dohodou a
• rozhodnutím súdu.
---------------------------------------------------------------------------------------------

1. Prvý, nesporový spôsob: Uzavretie dohody

Uzatvára sa dohoda spoluvlastníkov o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti. Predstavuje najideálnejší, najrýchlejší a najekonomickejší spôsob zániku podielového spoluvlastníctva.

V prípade nehnuteľností zákon vyžaduje, aby dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bola v písomnej forme a je potrebné ju dať zavkladovať do príslušného katastra nehnuteľností - buď elektronicky alebo osobne.

Účastníkmi dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva musia byť všetci spoluvlastníci, nestačí, ak by túto dohodu uzavreli len niektorí spoluvlastníci, keďže dochádza k zániku spoluvlastníckeho vzťahu všetkých spoluvlastníkov.

2. Sporový spôsob: Vysporiadanie súdom

Spoluvlastníci sa nedohodnú na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, vtedy je možné domáhať sa toho súdnou cestou.

Súd zruší spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého z nich. Prihliadne pritom na veľkosť  jednotlivých spoluvlastníckych podielov a zároveň na účelné využitie nehnuteľnosti.

Súdne konanie je možné začať len na základe podaného návrhu – žaloby o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, ktorú môže podať ktorýkoľvek zo spoluvlastníkov bez ohľadu na veľkosť jeho spoluvlastníckeho podielu.

V rámci súdneho konania súd vyporiada podielové spoluvlastníctvo v súlade so zákonom, pričo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.