24.04.2019, 00:00

Byt financujte z viacerých zdrojov

Vo veľkých mestách budú mladí ľudia potrebovať viac financií a kombinačných zručností, aby si mohli kúpiť vlastný byt.

Byt financujte z viacerých zdrojov
Zdroj: Dreamstime

Aj keď regulácia hypoték Národnou bankou Slovenska už má takmer tri roky, až dnes začína plošnejšie vplývať na ľudí. V júli 2018 prvýkrát v histórii Slovenska vstúpil do platnosti dlhový strop – obmedzenie maximálneho objemu úverov na človeka na osemnásobok čistého ročného príjmu. Ešte do konca roka mali banky pomerne voľné ruky v schvaľovaní výnimiek z tohto pravidla. Od januára 2019 však počet výnimiek z dlhového stropu klesol na desať percent, čo súbežne s úrokovou prirážkou pri hypotékach nad 80 percent hodnoty nehnuteľnosti a so začínajúcim rastom úrokov spôsobilo zúženie možností financovať bývanie. Platí to najmä pre mladých ľudí na začiatku kariéry a ľudí samostatne žijúcich vo veľkých mestách. Napríklad v Bratislave nehnuteľnosti v cenách prekonali doteraz rekordný rok 2008.


Oplatí sa pri dnešných cenách kupovať byt?
Na Slovensku prakticky neexistujú nájomné byty aj napriek tomu, že obce na ne môžu už roky čerpať úvery od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Ak sa ľudia chcú osamostatniť alebo sa rozchádzajú a potrebujú vlastné bývanie, majú len dve možnosti: komerčný podnájom alebo úver a kúpa vlastného bytu.


Ceny bytov však rekordne rastú: v Bratislave novostavby medziročne zdraželi o 7,5 percenta a ak sa do nárastu premietne aj väčšia priemerná plocha, rast je ešte prudší (14,7 percenta). „Klienti sa logicky pýtajú, či sa oplatí kúpiť drahý byt

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.