24.08.2020, 00:00

10 rád, čo robiť, keď niekto ohrozuje vaše vlastníctvo

Chybne vymeraný pozemok či neporiadok v susedovej záhrade. To všetko môže naštrbiť susedské vzťahy. Ako sa brániť a kedy sa oplatí dohodnúť, vysvetľujú experti.

10 rád, čo robiť, keď niekto ohrozuje vaše vlastníctvo
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá advokátka Silvia Turcsányiová

1. Narušené súkromie
Dá sa zákonným spôsobom zamedziť, aby do záhrady pri dome nazeral sused, ktorý tak narúša naše súkromie?
Vlastnícke právo rovnako ako aj právo na súkromie sú ústavou zaručené práva. Rovnako ich ochranu poskytuje aj Občiansky zákonník. Vlastník susedného pozemku musí rešpektovať právo na súkromie svojho suseda a nesmie ho obmedzovať takýmto spôsobom. Obťažovanie pohľadom sa považuje za porušenie susedských práv len v mimoriadnom prípade. Vtedy, pokiaľ je sústavne a závažným spôsobom porušované súkromie vlastníka alebo užívateľa susednej nehnuteľnosti. Ak má sused faktickú možnosť nazerať napríklad do cudzích okien, nemožno mu to ani prakticky zamedziť. Je na tom, kto sa cíti obťažovaný pohľadom, aby vykonal opatrenia, ktoré by obťažovaniu zabránili. Obťažovanie pohľadom je rušivým stavom, proti ktorému zákon poskytuje ochranu len v prípade, ak ide o mimoriadnu situáciu a zvlášť závažné a sústavné porušovanie súkromia vlastníka alebo užívateľa susednej nehnuteľnosti. Podať žalobu na súd je však namieste.

2. Obec alebo súd
Ako sa môže brániť osoba, ktorej sused nejakým spôsobom znepríjemňuje život?
V prípade, ak je prekročená únosná miera, sa môžete obrátiť na obec alebo súd. Ak došlo k zrejmému zásahu do

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.