13.05.2019, 00:00

Spoluvlastníctvo môžete ukončiť sami

Komplexné pozemkové úpravy sa majú od budúceho roku rozbehnúť v ďalších katastrálnych územiach. Malo by ich byť 168. Je to však stále malý počet území. Sceliť pozemky si môžu aj spoluvlastníci, upozorňuje advokát Robert Bános.

Spoluvlastníctvo môžete ukončiť sami
Zdroj: Dreamstime

Aké majú možnosti vlastníci, ak by si chceli pozemky sceliť mimo pozemkových úprav?
Ak sa pozemok nachádza vo vlastníctve viacerých podielových spoluvlastníkov, tí majú možnosť kedykoľvek svoje podielové spoluvlastníctvo vysporiadať dohodou. Týmto spôsobom môže pozemok nadobudnúť do výlučného vlastníctva jeden vlastník, alebo sa, naopak, môže zúžiť okruh podielových spoluvlastníkov, čo v konečnom dôsledku do budúcnosti zjednoduší vysporiadanie podielového spoluvlastníctva ako takého. Okrem toho pripadá do úvahy riešenie prostredníctvom uzavretia zámennej zmluvy, keď si vlastníci vymenia jednotlivé pozemky, eventuálne, samozrejme, pripadá do úvahy kúpna zmluva, prípadne darovacia zmluva.

Ak sa rozhodnú uzavrieť dohodu, čo by mala obsahovať?
Uzavretím dohody by sa mal znížiť počet spoluvlastníkov, keďže pri vyššom počte podielových spoluvlastníkov často nie je možné účelné využívanie pozemku. Ak sa vedia podieloví spoluvlastníci dohodnúť, môžu ju uzavrieť v zmysle Občianskeho zákonníka. Musí byť, samozrejme, písomná a jej predmetom bude vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Uviesť treba spoluvlastníkov ako účastníkov dohody, pričom ich osobné údaje musia byť kompletné vrátane mena, priezviska, rodného priezviska, rodného čísla, dátumu narodenia a adresy trvalého bydliska.

Mali by ju aj doručiť do katastra nehnuteľností?
Samozrejme, predložia ju katastrálnemu odboru príslušného okresného úradu na zápis zmeny vlastníkov.


Ako by mali špecifikovať pozemok?
V predmete vysporiadania je potrebné presne vymedziť, aké nehnuteľnosti sú predmetom vysporiadania, a tiež uviesť, aká je výška jednotlivých spoluvlastníckych podielov všetkých spoluvlastníkov. Ro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.