StoryEditor

Spoluvlastníctvo môžete ukončiť sami

13.05.2019, 00:00
Komplexné pozemkové úpravy sa majú od budúceho roku rozbehnúť v ďalších katastrálnych územiach. Malo by ich byť 168. Je to však stále malý počet území. Sceliť pozemky si môžu aj spoluvlastníci, upozorňuje advokát Robert Bános.

Aké majú možnosti vlastníci, ak by si chceli pozemky sceliť mimo pozemkových úprav?
Ak sa pozemok nachádza vo vlastníctve viacerých podielových spoluvlastníkov, tí majú možnosť kedykoľvek svoje podielové spoluvlastníctvo vysporiadať dohodou. Týmto spôsobom môže pozemok nadobudnúť do výlučného vlastníctva jeden vlastník, alebo sa, naopak, môže zúžiť okruh podielových spoluvlastníkov, čo v konečnom dôsledku do budúcnosti zjednoduší vysporiadanie podielového spoluvlastníctva ako takého. Okrem toho pripadá do úvahy riešenie prostredníctvom uzavretia zámennej zmluvy, keď si vlastníci vymenia jednotlivé pozemky, eventuálne, samozrejme, pripadá do úvahy kúpna zmluva, prípadne darovacia zmluva.

Ak sa rozhodnú uzavrieť dohodu, čo by mala obsahovať?
Uzavretím dohody by sa mal znížiť počet spoluvlastníkov, keďže pri vyššom počte podielových spoluvlastníkov často nie je možné účelné využívanie pozemku. Ak sa vedia podieloví spoluvlastníci dohodnúť, môžu ju uzavrieť v zmysle Občianskeho zákonníka. Musí byť, samozrejme, písomná a jej predmetom bude vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Uviesť treba spoluvlastníkov ako účastníkov dohody, pričom ich osobné údaje musia byť kompletné vrátane mena, priezviska, rodného priezviska, rodného čísla, dátumu narodenia a adresy trvalého bydliska.

Mali by ju aj doručiť do katastra nehnuteľností?
Samozrejme, predložia ju katastrálnemu odboru príslušného okresného úradu na zápis zmeny vlastníkov.


Ako by mali špecifikovať pozemok?
V predmete vysporiadania je potrebné presne vymedziť, aké nehnuteľnosti sú predmetom vysporiadania, a tiež uviesť, aká je výška jednotlivých spoluvlastníckych podielov všetkých spoluvlastníkov. Rovnako musí byť v zmluve...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-12 13:00:00 - Feat.: - Title: Hviezda pokračovania hororu Sirota má už 25 rokov: Zahrať dieťa bola výzva, výsledok je strašidelný 02 - Modified: 2022-08-11 14:28:44 - Feat.: - Title: Hlina pre HN: Kritizovať Matoviča? To je základná stratégia, on je kráľ 03 - Modified: 2022-08-11 09:21:34 - Feat.: - Title: Šéf Unicredit Bank pre HN: V najbližších troch rokoch budú úrokové sadzby naďalej rásť 04 - Modified: 2022-08-11 10:59:22 - Feat.: - Title: Šéf taiwanského zastúpenia pre HN: Čína vytvára brutálnu novú normu 05 - Modified: 2022-08-09 14:00:03 - Feat.: - Title: Ram si splnil sen a otvoril v Bratislave pan-ázijskú reštauráciu. Bolo to náročné a zložité, ale čo dnes nie je, že áno
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
14. august 2022 07:14