Ako sa možno dostať k pozemku vydržaním
1. Nesporová cesta
Navštívite notára a ten vyhlási, že ste splnili podmienky na vydržanie. Potrebuje však na to písomný súhlas osôb, ktoré sú zapísané v katastri ako vlastníci, alebo ich právnych nástupcov, a to s úradne overeným podpisom takejto osoby.
Nie je možné vydržať len tak pozemok pred notárom bez toho, aby s tým osoba zapísaná na liste vlastníctva preukázateľne súhlasila.
Podmienky pri nesporovej ceste štát sprísnil iba nedávno. Predtým stačil súhlas bez overeného podpisu a dalo sa vydržiavať aj pred notárom. Dávnejšie bola úprava dokonca ešte benevolentnejšia, keďže stačili dvaja svedkovia.
Nezabudnite, že vlastnícke právo sa nepremlčiava, ak by dnes niekto prišiel takto o svoj pozemok, vždy má možnosť obrátiť sa na súd alebo sa dohodnúť s vlastníkom, aby mu nehnuteľnosť previedol späť. Súdne trovy, samozrejme, hradí ten, kto súd prehral.
Rada notára: Nesporová cesta je rýchly a bezpečný spôsob usporiadania vlastníckych vzťahov. Využíva sa veľmi často. Zároveň vo veľkej miere oslobodzuje súdy od zbytočnej agendy, ktorú si občania medzi sebou vyriešia bez súdov.
2. Spor na súde
Ak sa vlastníctvo nedá urovnať nesporovou cestou, musíte podať žalobu o určenie vlastníckeho práva. Ako žalobca však musíte na súde dokázať, že ste splnili všetky tri podmienky: oprávnenosť držby, jej nepretržitosť a uplynutie potrebnej doby. Súd dôkazy vyhodnotí a ak ich vyhodnotí tak, že podmienky na vydržanie sú splnené, rozhodne o tom, že táto vec patrí skutočnému vlast...
Zostáva vám 85% na dočítanie.